MB Başkanı Uysal enflasyon tahminini yükseltti, döviz kuru için “seviyesiyle ilgili bir hedefimiz yok” dedi

TCMB Başkanı Murat Uysal "Enflasyon Raporu 2020-IV" başlıklı raporun sunumunu yaptı. Uysal tanıtımda, "3. çeyrekte iktisadi faaliyet v tipi belirgin bir toparlanma kaydetti. 2020 yılında muhtemelen pozitif büyüme göreceğiz. Öncü göstergeler istihdamın iyileşmeye devam ettiğini gösteriyor" dedi

MB Başkanı Uysal enflasyon tahminini yükseltti, döviz kuru için “seviyesiyle ilgili bir hedefimiz yok” dedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal “Enflasyon Raporu 2020-IV” başlıklı raporun sunumunu yaptı. Uysal tanıtımda, “3. çeyrekte iktisadi faaliyet v tipi belirgin bir toparlanma kaydetti. 2020 yılında muhtemelen pozitif büyüme göreceğiz. Öncü göstergeler istihdamın iyileşmeye devam ettiğini gösteriyor” dedi.

Yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 12,1

Uysal’ın sunumuna göre yıl sonu enflasyon oranı da yükseldi. TCMB’nin yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 8,9’dan yüzde 12,1’e çıktı.

TCMB’nin gelecek yılki enflasyon tahmini ise yüzde 6,2’den yüzde 9,4’e yükseldi.

Uysal, 2020 yılı sonu gıda enflasyonu tahminini yüzde 13,5 olarak ifade etti. Uysal, “Zaman zaman birtakım farklı sebepler ve beklentiler nedeniyle döviz kurlarında iktisadi temellerden uzaklaşmalar olabiliyor. Makro ekonomik temellerle uyumlu bir noktaya gelmesini öngörüyoruz” diye konuştu.

“Döviz kurunun seviyesiyle ilgili bir hedefimiz yok”

TCMB Başkanı Uysal, “Merkez Bankası olarak döviz kurunun reel ya da nominal seviyesiyle ilgili bir hedefimiz yok, aşırı volatilite hassasiyetimiz var” ifadesini kullandı.

Döviz kurundaki yükseliş için “Jeopolitik gelişmeler, bekleyişler ön plana çıkıyor” diyen Uysal, TL’deki değer kaybına ilişkin şunları ifade etti:

Merkez Bankası olarak reel veya nominal bir kur beklentisi beklemiyoruz. Nominal ve reel fiyat hedeflemesine bakıyoruz. Tabi ki mevcut makroekonomik temellere baktığımızda, Türk lirasının oldukça, aşırı değersiz bir noktada olduğunu değerlendirebiliriz. Para politikası duruşunun enflasyonu kontrol altına alma etkisiyle, döviz kurlarında da etkisinin olmasını bekleriz. Bizim döviz kurlarını hedefleme gibi bir duruşumuz yok.

TCMB Başkanı Uysal’ın açıklamaları şöyle:

İktisadi faaliyet kademeli normalleşme adımları ve güçlü kredi ivmesinin desteğiyle üçüncü çeyrekte belirgin bir toparlanma kaydederken, yüksek frekanslı göstergeler toparlanmanın son çeyrekte devam ettiğine işaret etmektedir.

Salgın tedbirleri kapsamında uygulanan destekleyici politikaların kademeli olarak geri alınmasıyla ithalatta öngörülen dengelenmenin başladığı görülmektedir.

Mal ihracatındaki güçlü toparlanma, emtia fiyatlarının görece düşük seviyeleri ve reel kur düzeyi önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir.

Son dönemde atılan politika adımlarıyla birlikte ticari ve bireysel kredilerdeki normalleşme eğilimi belirginleşmiştir.

Güçlü kredi ivmesiyle ekonomide sağlanan hızlı toparlanma ve finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler neticesinde enflasyon öngörülenden daha yüksek bir seyir izlemiştir.

Dezenflasyon sürecinin yeniden tesis edilmesi, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşımaktadır.

Mevcut para politikası duruşu ve güçlü politika koordinasyonu altında, enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsayacağı öngörülmektedir.

Enflasyonun 2020 yıl sonunda yüzde 12,1 olarak gerçekleşeceği; 2021 yıl sonunda yüzde 9,4’e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağı tahmin edilmektedir.

Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para ve likidite politikalarındaki sıkı duruş sürdürülecektir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur