Maden şirketi kovuldukları köye jandarma ile geldi: 6 köylü gözaltına alındı

Ünye’nin Yeşilkent, Çiğdem ve Üçpınar köylerinde maden arama çalışmaları kapsamında sondaj yapmak isteyen şirket çalışanları daha önce kovuldukları bölgeye yine jandarmayla geldi. Şirket çalışanları sabah saat 08.00 sıralarında bölgeye giderken jandarma da bütün yolları bariyerlerle kapattı. Jandarmanın biber gazlı saldırısı sonucu 6 köylü gözaltına alındı

Maden şirketi kovuldukları köye jandarma ile geldi: 6 köylü gözaltına alındı

Ünye’nin Yeşilkent, Çiğdem ve Üçpınar köylerinde maden arama çalışmaları kapsamında sondaj yapmak isteyen şirket çalışanları daha önce kovuldukları bölgeye yine jandarmayla geldi. Şirket çalışanları sabah saat 08.00 sıralarında bölgeye giderken jandarma da bütün yolları bariyerlerle kapattı.

Köylüler sondaj alanına gitmek istedi

Sosyal medya hesaplarından yapılan çağrılar üzerine kısa sürede toplanan yöre halkı sondaj alanına gitmek istedi. Ancak jandarma köylülere izin vermedi.

Jandarma ekipleri köylülerin sondaj alanına girmesini engel olurken, köylülerde fındık bahçelerinden geçerek bölgeye ulaşmak istedi. Bu sırada köylüler ile jandarma arasında kovalamaca yaşandı.

Olay yerinden ayrılmayan ve sondaj alanına gitmek isteyen köylüleri bir jandarma görevlisi megafonla uyardı. Köylülere yaptıkları direnişin pandemi önlemleri kapsamında yasak olduğunu ifade eden yetkili jandarma, “Bu direnişiniz amacına ulaşmaz. MTA’nın ruhsatlı arama izni var. Bu altın araması değil” diye konuşması üzerine köylüler, “İnanmıyoruz. Yalan yalan” diye tepki gösterdi.

Jandarma 6 köylüyü gözaltına aldı

BirGün’den Gökay Başcan’ın aktarımına göre madene karşı çıkan köylülere jandarma biber gazı ile saldırdı. 6 köylü gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan Yaşar Öztürk, Başcan’a konuşurken telefonuna el konuldu.

Ne olmuştu?

Ordu ilinin Ünye ilçesine bağlı Yeşilkent, Çiğdem, Gökçebel ve Üçpınar köylerindeki maden arama çalışmaları kapsamında yapılan sondaj çalışmalarına tepki gösteren köy halkı iş makinelerine engel olmuş, 12 Ekim’de jandarma eşliğinde Yeşilkent ve Çiğdem sınırında çalışmak için gelen iş makineleri, halkın itirazları üzerine çalışmalarını durdurmak ve köyden uzaklaşmak zorunda kalmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur