Kirazlıtepe’de tam 3 yıldır kentsel dönüşüm çilesi yaşanıyor

3 yıl önce riskli alan ilan edilerek yıkılan Üsküdar Kirazlıtepe Mahallesi'nde hukuksuz kentsel dönüşüme karşı açıklama yapıldı. Açıklamayı Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm Mağdurları Avukatı Onur Cingil yaptı. Cingil, "Tam 3 yıl önce, riskli olmayan bir mahalle riskli alan ilan edildi, riskli olmadığı belgelenince bu sefer İmar Mevzuatına aykırılıkta da riskli alan olacağı torba yasa ile eklendi, 2/3 çoğunluk sağlansın diye parseller hukuksuzca bölündü, böl – parçala –yut taktiği uygulandı, bunlar tutmayınca halk korkutuldu, kandırıldı, bıktırıldı, bezdirildi" dedi

Kirazlıtepe’de tam 3 yıldır kentsel dönüşüm çilesi yaşanıyor

3 yıl önce riskli alan ilan edilerek yıkılan Üsküdar Kirazlıtepe Mahallesi’nde hukuksuz kentsel dönüşüme karşı açıklama yapıldı. Açıklamayı Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm Mağdurları Avukatı Onur Cingil yaptı.

Cingil, “Tam 3 yıl önce, riskli olmayan bir mahalle riskli alan ilan edildi, riskli olmadığı belgelenince bu sefer İmar Mevzuatına aykırılıkta da riskli alan olacağı torba yasa ile eklendi, 2/3 çoğunluk sağlansın diye parseller hukuksuzca bölündü, böl – parçala –yut taktiği uygulandı, bunlar tutmayınca halk korkutuldu, kandırıldı, bıktırıldı, bezdirildi. Her gün tebligat, zabıta, polis, çevik kuvvet gönderen Üsküdar Belediyesi ve Bakanlık insanları bezdirdi” dedi.

Çingil yapılan yıkımları şöyle sıraladı:

  • Evlerini yıktıkları yurttaşların molozlarını kaldırmadılar, molozlardan yayılan asbesti halka soluttular, çöp toplamadılar, çevik kuvvetleri halkın üstüne saldılar.
  • Çocuklar molozların üstünde oynadılar, okullarına molozların üstünden gittiler.
  • İlk yıkıma cami ile başladılar. AKP’li Üsküdar Belediyesi mahallesinin camisini bile yıktı.
  • Son süreçte, hepinizin şahitliğinde, evlerinde yaşayan insanların elektriklerini, sularını, doğalgazlarını kestiler.
  • 82 yaşındaki Naci amcanın elektriğini ketsiler, Naci amca karanlıkta düşütü kalçasını kırdı. 60 yaşındaki KOAH hastası Avni abi makinesini bağlayacağı bir elektrik bulamadı.

“Kentsel dönüşüm rant için, müteahhit için değil halk için yapılsın diye uğraştık, uğraşmaya devam edeceğiz” diyen Cingil, sözlerini şöyle sonlandırdı:

Mücadelemizin ilk bölümü bu şekilde sonlandı. Şimdi Üsküdar Belediye Başkanı’nın, kentsel dönüşüm sürecinde 2/3 çoğunluğu sağlayamadığı dönemde attığı imza ile oluşan ve basın açıklamamız ile dağıttığımız mutabakat metninin takipçisi olacağız. Hiç kimse merak etmesin, Kirazlıtepe, Kirazlıtepelilerin kalacak. Herkes evine kavuşana kadar mücadeleye devam edeceğiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur