İstanbul’da Systemair HSK işçileri ile dayanışma eylemi

DİSK’e üye olduktan sonra ücretsiz izne çıkarılan Systemair HSK işçileriyle dayanışmak için şirketin Şişli’de bulunan genel müdürlük binası önünde protesto düzenlendi

İstanbul’da Systemair HSK işçileri ile dayanışma eylemi

Birleşik Metal İşçileri Sendikası (Birleşik Metal-İş), kendilerine üye olduktan sonra ücretsiz izne çıkarılan Systemair HSK işçileriyle dayanışmak amacıyla şirketin Şişli’de bulunan genel müdürlüğü önünde açıklama yaptı. “Sendikalaşmaya karşı ücretsiz izin dayatmasına geçit vermeyeceğiz ”pankartının açıldığı açıklamada sık sık “HSK’ye sendika girecek başka yolu yok”, “Sendika hakkımız engellenemez” ve “İşçiler açken patronlara huzur yok” sloganları atıldı. Açıklamaya Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, Nakliyat İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosman, Enerji Sen üyeleri ve çok sayıda işçi katıldı.

Absürt yasalar

İşçiler adına açıklama yapan Birleşik Metal İşçileri Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, birilerinin yasalarla oynadığını, yasaları yürütmekle yükümlü olanların ise yasalarla oynayanlara destek olduğunu söyledi. Şirketin devlet tarafından hazırlanan absürt yasaları uygulamaya çalıştığını ifade eden Serdaroğlu, “Fabrika dağ başında diye bu hukuksuzluğu göz ardı etmiş olabilirsiniz. Fakat burası İstanbul’un göbeği ve bu hukuksuzluğa karşı neler yapabileceğimizi size göstereceğiz” dedi.

Hizmet plaketi verdikleri işçiyi atıyorlar

HSK işverenlerinin işçileri sendikadan istifa etmeye zorladığına ve ailelerine giderek açlıkla tehdit ettiğine dikkati çeken Serdaroğlu, 2 işçinin de fabrika önünde bekleyen işçilere el salladığı için tazminatsız olarak işten çıkarıldığını belirtti.  Serdaroğlu, “İsveç’teki fabrikada hem beyaz yakalıların hem mavi yakalıların sendikası var. Sen burada mavi yakalı sendika üyelerini işten atıyor, beyaz yakalılara da baskı yapıyorsun.  Dün üstün hizmet plaketi verdiğin isçileri bugün işten çıkarıyorsunuz. Bu sizin hanenize yazılıyor. İsveç’te ki sendikalar bu hukuksuzluğa karşı işlem başlattı. İsveç’te yapamadığınız yasadışı uygulamaları burada yapamazsınız. Türkiye sizin istediğiniz gibi at oynatacağımız bir yer değil. Bu ülkede DİSK, Birleşik Metal -İş var” diye belirtti.

Eylemler devam edecek

Hem işverenlere hem de hükümete karşı mücadele ettiklerinin altını çizen Serdaroğlu, şunları söyledi: “Önümüzdeki Salı günü DİSK olarak binlerce işçi ile Dilovası’nda fabrikanın önünde olacağız. Daha sonra ki süreçte de patron geri adım atana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Çünkü burada biz haklıyız. Bu zorbalığa göz yummayacağız. Bu mücadele işçilerin başarısı ile sona erecek.”

Kaynak: Yeni Yaşam

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur