HDP: “Meydan okuyoruz! Faşizme karşı direneceğiz”

“Kürt halkının ve Türkiye halklarının demokrasi ve adalet mücadelesine karşı başlatılan bu nefes aldırmayan saldırı dalgasına karşı özgürlük mücadelesini yükseltmek önümüzdeki dönemin temel yol haritası olarak belirlenmiştir”

HDP: “Meydan okuyoruz! Faşizme karşı direneceğiz”

HDP Merkez Yürütme Kurulu, partilerine yönelik son dönemde artan saldırı dalgalarına ilişkin dün (2 Ekim) yaptığı toplantının ardından yazılı açıklama yayımladı.

KOBANÊ SORUŞTURMASI: 17 HDP’Lİ TUTUKLANDI

AKP/MHP iktidar bloğunun, ülkenin her tarafına yaydığı baskı, sindirme, korku ve umutsuzluk iklimini içeride ve dışarıda çatışma, savaş ve gerginlik politikasıyla sürdürdüğünü, yargı ve kolluk güçleri eliyle bütün muhalefet dinamiklerini bastırmayı hedeflediğini belirten HDP, “Faşizm, toplumun direnen, umut ve moral kaynağı olan güçlerine yönelerek büyük bir umutsuzluk ve yılgınlık yaratmak istemektedir” dedi.

Açıklamanın devamın şu ifadeler kullanıldı:

İktidar, demokratik mücadele dinamiklerini eritmek ve bir araya gelmelerini önlemek için tüm ideolojik aygıtlarını ve zor araçlarını devreye koymuş, başta partimiz HDP olmak üzere muhalif ve toplumsal mücadele yürüten tüm siyasi partileri, meslek odalarını, sendikaları, dernekleri, inanç gruplarını, kadın ve gençlik örgütlerini ortadan kaldırmaya; vicdanlı olan yazar, aydın ve sanatçıları yargı eliyle sindirmeye çalışmaktadır.

KARS’TA ÇETELERİN İSTEDİĞİ OLDU: AYHAN BİLGEN TUTUKLANDI, VALİ KAYYUM ATANDI

 “HDP’nin şahsında bütün adalet ve demokrasi mücadelesi hedefte”

HDP’ye yönelik siyasi kırım operasyonlarının hedefinde de sadece HDP’nin değil partimiz şahsında bütün adalet ve demokrasi mücadelesini yürütenlerin mücadelesine, eşbaşkanlık ve eşit temsiliyet iradesine, ortaya konulan kadın özgürlükçü sisteme, kadın kırıma karşı kadınların ortak mücadelesine saldırı olduğunu biliyoruz” denilen açıklamada, devamla 25 Eylül’de HDP’nin önceki dönem MYK üyeleri ve milletvekillerine yönelik operasyona dikkat çekildi. HDP, “siyasal etikten ve hukuktan yoksun iktidar operasyonu karşısında açığa çıkan dayanışma havası bu tespitimizin ispatı niteliğindedir” değerlendirmesinde bulundu.

“Demokrasi ve özgürlük seçeneği hala mümkün”

Ülkeyi mutlak bir karanlığa sürükleyen AKP-MHP faşizmine karşı demokrasi ve özgürlük seçeneğinin hala mümkün olduğuna inanıyoruz” diye devam eden HDP, ‘etkili bir ortak mücadele hattını örmesi gerekliliğinin tarihsel önemi ve bilinciyle’ parti MYK’sinin toplandığını vurguladı ve şunları kaydetti:

Toplantımızda Kürt halkının ve Türkiye halklarının demokrasi ve adalet mücadelesine karşı başlatılan bu nefes aldırmayan saldırı dalgasına karşı özgürlük mücadelesini yükseltmek önümüzdeki dönemin temel yol haritası olarak belirlenmiştir. Detaylarını önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağımız mücadele döneminin kaybedeni AKP/MHP iktidarı ve politikaları; kazananının demokrasi ve özgürlük mücadelesi olacağını şimdiden ilan ediyoruz!

“Faşizme karşı direneceğiz”

HDP, “Bu inanç ve bilinçle coğrafyamızın tüm ezilen kimliklerine sesleniyoruz. HDP varoldukça adalet, demokrasi ve özgürlük umudu dimdik ayakta olacaktır! Ve Meydan okuyoruz! Faşizme karşı direneceğiz, ülkeye demokrasi ve adaleti hep birlikte getireceğiz!” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur