Hatay’da sirenler bunun için mi çalmıştı: Rusya, Türkiye sınırında AKP destekli Feylak’uş Şam’ı vurdu

Rus savaş uçakları, İdlip’in Hatay sınırına yakın bir bölgesinde bulunan Feylak'uş Şam (Şam Kolorduları) karargâhını vurdu. AKP destekli grupların başında gelen ve Müslüman Kardeşler bağlantısı bulunan örgüte yönelik saldırıda en az 78 kişinin öldüğü, 90 kişinin de yaralandığı bildirildi

Hatay’da sirenler bunun için mi çalmıştı: Rusya, Türkiye sınırında AKP destekli Feylak’uş Şam’ı vurdu

Rus savaş uçakları, AKP destekli grup başında gelen ve Müslüman Kardeşler bağlantısı olan Feylak’uş Şam’ın (Şam Kolorduları) Suriye’nin İdlip vilayetindeki eğitim kampını vurdu.

alsouria.net’in haberine göre, Kefer Taharim yakınlarındaki Cebel Duveyle bölgesinde bulunan kampa yönelik hava saldırısında 30’dan fazla kişinin öldüğünü ve onlarca kişinin yaralandığını bildirdi.

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Hatay sınırına yaklaşık 9 km mesafedeki Feyluk’uş Şam kampına yönelik Rus hava saldırısı sonucunda en az 34 militanın öldüğünü, 70’ten fazlasının da yaralandığını; ölü sayısının artmaya devam ettiğini bildirdi. Gözlemevi, ilerleyen saatlerde ölü sayısının 78’e yükseldiğini, yaralı sayısının ise 90 olduğunu duyurdu.

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen Step Haber Ajansı ise ölenlerin çoğunun Feylak’uş Şam mensubu olduğunu ancak aralarında sivillerin de bulunduğunu kaydetti.

Suriye ordusu ve Rus güçleriyle birlikte hareket eden saha muhabirleri bulunan Abhaz haber ajansı ANNA News, Rus savaş uçaklarının, Heyet-i Tahrir’uş Şam’a ait eğitim kampını hedef aldığını belirterek saldırı anına ilişkin olduğu öne sürülen fotoğraflar paylaştı. ANNA News ayrıca, eğitim kampındaki bir tören sırasında militanların yarım ton patlayıcı ile vurulduğunu öne sürdü.

Kaynak: ANNA News

Hatay’da sirenler bunun için mi çalmıştı?

22 Ekim’de Suriye sınırındaki Hatay’da çalan sirenler ve hava saldırısı tehlikesi olduğuna ilişkin yapılan anonslar halk arasında paniğe yol açmıştı. Kısa süre sonra ise bunun AFAD’ın ikaz ve alarm siren denemesi olduğu açıklanmıştı.

Bu uygulamanın, İdlip’teki yeni savaşın Türkiye sınırı yakınlarına taşınmasıyla eşzamanlı olarak devreye sokulması dikkat çekiyor.

Son beş günde sınır hattına 3. saldırı

22 Ekim’de İdlip’in batısında, Türkiye sınırı yakınında yer alan Salkin bölgesindeki Cakara köyünde HTŞ komutanları hedef alınmış ve saldırının, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona bağlı silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) gerçekleştirildiği öne sürülmüştü.

TÜRKİYE-SURİYE SINIRINDAKİ KÖYDE CİHATÇILARA HAVA SALDIRISI: EN AZ 15 ÖLÜ

23 Ekim’de ise TSK ve cihatçı grupların kontrolünde bulunan Suriye’nin kuzeyindeki Cerablus’ta, kaçak petrolün rafine edildiği ve satıldığı pazar alanı Rusya tarafından balistik füzelerle hedef alınmıştı.

RUSYA, CERABLUS’TA PETROL KAÇAKÇILIĞI YAPILAN BÖLGEYİ BALİSTİK FÜZELERLE VURDU

 Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur