Ermenekli madencilerin direnişinde ilk kazanım: Ödenmeyen maaşlar yatırıldı

Soma ve Ermenek'te ödenmeyen maaşları ve tazminatları için direnen işçiler ilk kazanımı elde etti. Ermenekli madencilerin 8 ile 13 ay arasında değişen ödenmeyen maaşları hesaplarına yattı

Ermenekli madencilerin direnişinde ilk kazanım: Ödenmeyen maaşlar yatırıldı

Soma ve Ermenek’te maaş ve tazminatları ödenmeyen maden işçilerinin 12 Ekim’de Ankara’ya yürümek için başlattıkları mücadele sürerken ilk kazanım haberi Ermenek’ten geldi.

Özbeylere ait Ermenek’te Cenne ve Seba Maden Ocağı’nda 8 ile 13 aylık maaşları ödenmeyen maden işçilerinin maaşları hesaplarına yattı.

Yine aynı aileye ait 3 yıl önce kapanan Turap Madencilik ile 2 yıl önce kapanan Özkar Madencilik çalışanı işçiler ise maaşlarını alabilmiş değil.

bianet’e bilgi veren Bağımsız Maden İş yetkilileri bunun bir kazanım olarak görmediklerini, diğer hakları için mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Yıllık izin paralarının, fazla mesai ücretlerinin ve tazminatlarının hala yatırılmadığını aktardı.

Öte yandan akşam saatlerinde Twitter üzerinden bir video paylaşan Bağımsız Maden İş “Lütuf değil hakkımızı istiyoruz” açıklaması yaptı. “Patron Özbeyler’in yalanlarına kanmayın” denilen açıklamada “Direnişimiz sürüyor” denildi.

Bugün saat 11.00’da Güneyyurt Belediye Meydanı’nda toplanacaklarını aktaran sendika şu açıklamayı yaptı:

Bugün direnişimizin 53. Gecesi. Bizim 15 aydır yatmayan maaşlarımızı bize bir lütuf gibi sunmasınlar. Bizim haklı taleplerimiz onlar. Haklarımız. Burada 2014’ten bu yana süren bir mağduriyet söz konusu.

Maaşların yatması bir çözüm değil. Sosyal medyada yalan yanlış haberlerle kapalı kapılar ardında yapılan anlaşmalar bizi bağlamaz. Bizi ikna etmek isteyenleri, bize çözüm bulmak isteyenleri meydanlara bekliyoruz. İşçilerin de olduğu toplantılar istiyoruz. Bütün siyasi partilerin ilçe başkanlarını yarın Güneyyurt Belediye Meydanı’na bekliyoruz.

Kaynak: bianet

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur