Erdoğan, Suriye’de cihatçıların vurulmasından rahatsız: “İhtiyaç duyduğumuz her an harekete geçebiliriz…”

Erdoğan, Suriye’deki cihatçı gruplara bir hafta içinde üç ağır darbe indiren Rusya ve ABD’yi eleştirerek, Türkiye’nin yeni sınır ötesi operasyonlar düzenlemek için haklı sebepleri olduğunu söyledi. Ne var ki bugüne kadar Suriye topraklarına yönelik hiçbir operasyon Rusya ve ABD'den en az birinin onayını almadan gerçekleştirilmedi

Erdoğan, Suriye’de cihatçıların vurulmasından rahatsız: “İhtiyaç duyduğumuz her an harekete geçebiliriz…”

Tayyip Erdoğan, partisinin haftalık grup toplantısında yaptığı konuşmada, Suriye’deki cihatçı gruplara bir hafta içinde üç ağır darbe indiren Rusya ve ABD’yi eleştirerek, Türkiye’nin yeni sınır ötesi operasyonlar düzenlemek için haklı sebepleri olduğunu söyledi.

22 Ekim’de İdlip’in batısında, Türkiye sınırı yakınında yer alan Salkin bölgesindeki Cakara köyünde HTŞ komutanları hedef alınmış ve saldırının, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona bağlı silahlı insansız hava aracıyla gerçekleştirildiği öne sürülmüştü.

23 Ekim’de ise TSK ve cihatçı grupların kontrolünde bulunan Suriye’nin kuzeyindeki Cerablus’ta, kaçak petrolün rafine edildiği ve satıldığı pazar alanı Rusya tarafından balistik füzelerle hedef alınmıştı.

25 Ekim’de de Rus savaş uçakları, Suriye’nin İdlip vilayetinde AKP destekli grup başında gelen ve Müslüman Kardeşler bağlantısı Feylak’uş Şam’a (Şam Kolorduları) ait eğitim kampını vurmuş 100’e yakın cihatçı ölmüş, 100’e yakın cihatçı da yaralanmıştı.

Rusya ile gerilim tırmanıyor

Erdoğan, Feylak’uş Şam’ın Türkiye sınırındaki eğitim kampına yönelik saldırıyla ilgili olarak “Rusya’nın İdlip bölgesindeki Suriye Milli Ordusu güçlerinin eğitim merkezine yönelik saldırısı bölgede kalıcı barış ve huzurun istenmediğinin işaretidir” şeklinde konuştu.

Erdoğan dün (27 Ekim) Rus mevkidaşı Vladimir Putin’le bir görüşme yapmış, görüşmeyle ilgili Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada “Dağlık Karabağ çatışma bölgesindeki gelişmeler müzakere edildi. Rus tarafı, devam eden silahlı eylemler ve Ortadoğu’dan teröristlerin bu çatışmalara artan katılımıyla ilgili derin endişesini dile getirdi” denilmişti.

ABD’ye sitem etti

Erdoğan, “Suriye topraklarına çöreklenen ama DEAŞ ile bizim kadar mücadelesi olmayan kişiler artık bu orta oyununu bir kenara bırakmalıdır.  Türkiye’nin gücü, gerekiyorsa, Suriye’yi tüm terör örgütlerinden temizlemeye yeterlidir” sözleriyle ABD’yi de hedef aldı.

ABD’nin YPG/PYD liderliğindeki Demokratik Suriye Güçleri’nin özerk yönetim projesine verdiği desteğe gönderme yapan Erdoğan, “ABD’nin Suriye’nin Irak sınırı boyunca oluşturmaya çalıştığı yapının yeni çatışmaların, trajedilerin habercisi olduğu da açıktır” dedi.

IŞİD ile sadece Türkiye’nin mücadele ettiğini iddia eden Erdoğan, “Bize verilen sözler tutularak buralardaki tüm teröristler belirlediğimiz hattın dışına çıkartılmazsa, ihtiyaç duyduğumuz her an harekete geçmek için meşru sebebe sahip olduğumuzu tekrarlıyorum” söyleriyle de yeni bir sınır ötesi operasyon olasılığını dile getirdi.

Erdoğan “Bir asırdır emperyalistlerin oyun sahası haline gelmiş bu kadim toprakların artık içinde bulunduğu cendereden kurtulma zamanı gelmiştir” sözleriyle ajitasyonun dozunu da yükseltti.

Öte yandan bugüne kadar Suriye topraklarına yönelik hiçbir askerî harekât, Rusya ve ABD’den en az birinin onayını almadan gerçekleştirilmemişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur