DSİ’den Eskişehir çiftçisine “su” şantajı

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Eskişehir’in birçok bölgesinde çiftçileri gelecek yıl su vermemekle tehdit eden yazılar gönderdi. Sakarya Irmağı’nın doğduğu Çifteler ilçesinde DSİ’nin ‘Su vermeyiz’ yazısını alan çiftçiler “Su verilmezse, biz üretemeyiz. Ürütemezsek ülke beslenemez” diye tepki gösterdi

DSİ’den Eskişehir çiftçisine “su” şantajı

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Eskişehir’in birçok bölgesinde çiftçileri gelecek yıl su vermemekle tehdit eden yazılar gönderdi. Sakarya Irmağı’nın doğduğu Çifteler ilçesinde DSİ’nin ‘Su vermeyiz’ yazısını alan çiftçiler “Su verilmezse, biz üretemeyiz. Ürütemezsek ülke beslenemez” diye tepki gösterdi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer konuyu TBMM gündemine taşıdı. Çakırözer, DSİ’nin çiftçileri gönderdiği yazıyı Meclis kürsüsünden göstererek, “İşte belgesi. Eskişehir’de Sakarya Nehri’nin doğduğu ilçede bile çiftçilere su verilmeyecek! Bu yapılan resmen çiftçiye tehdittir, cezalandırmaktır. Çiftçiyi susuz bırakarak, tehdit ederek tarım politikası oluşturulmaz. Yapılması gereken çiftçiyi tehditle korkutmak değil, su kanalları, barajlar, göletler inşa ederek ihtiyacı olan suyu temin etmektir” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba kanuna yapılan ekleme ile toplumun bir çok kesiminin borçlarının yapılandırıldığına dikkat çeken Çakırözer, çiftçinin borç yapılandırması kapsamına alınmamasını da eleştirdi. Çakırözer, “Toplumun tüm kesimlerine yapılandırma, af var. Üreten çiftçiye hiçbir şey yok” dedi. Çakırözer, Türkşeker tarafından 336 lira olarak açıklanan 2020 yılı A kotası şeker pancarı taban fiyatının, bu yıl en az 390 lira olarak bekleyen pancar üreticisinin beklentilerini karşılamayacağını söyledi.

“336 lira taban fiyat çiftçiyi zarara uğratacak”

Çakırözer, Türkşeker tarafından 336 lira olarak açıklanan 2020 yılı A kotası şeker pancarı taban fiyatına da tepki göstererek, bu yıl taban fiyatını en az 390 lira olarak bekleyen pancar üreticisinin beklentilerini karşılamayacağını söyledi. Çakırözer şöyle konuştu:

Çiftçimiz her türlü zorluğa rağmen ekti, suladı, büyüttü, ürününü fabrikaya teslim etti. Çiftçimiz 390-400 arası taban fiyatı beklerken 336 fiyat açıklandı. Çiftçinin girdi maliyeti yüzde elli arttı. Çiftçimizin alın terinin karşılığı; mazotunun, gübresinin, sulama, elektrik ve söküm bedellerinin karşılığı 336 lira olmamalı. Açıklanan rakam çiftçimizin taleplerini karşılamayacak aksine çiftçimiz zarara uğrayacak.

“Çiftçinin borçlarını erteleyin”

Çakırözer, Meclis gündemine getirilen kanun tekliflerinde tarımın, çiftçinin, kırsal kalkınmanın konuşulmasına rağmen çiftçinin sorunlarına kalıcı çözümler üretilmediğini söyledi. Çakırözer, “Meclis’te çiftçimize destek verilmeli diyoruz ama iş bütçeye geldiğinde, para meselesine geldiğinde kimse çiftçiyi hatırlamıyor. İki gün önce, Plan ve Bütçe Komisyonumuzdan torba kanun geçti. Orada neredeyse herkesin borcuna yapılandırma var ama ‘milletin efendisi’ dediğimiz köylümüze, çiftçimize yok.  Borç içindeki Anadolu çiftçisine yönelik tek bir kolaylık yok, af yok, yapılandırma dahi yok” dedi.

“İthalatla çiftçinin boynunu büktünüz”

İktidarın çiftçinin borcuna deva olmadığı gibi, alın terinin karşılığını almasını da engellediğini dile getiren Çakırözer, “Nasıl mı? Tarımda ithalatın önünü açarak, hem de hasat döneminde. Hani Tarım Bakanının çiftçiye sözü vardı: ‘Ben Bakan olduğum süreçte, hasat devam ederken o ürünün ithalatına izin verilmeyecek’ diye. İşte arpa, buğday ve mısırda gümrük vergileri sıfırlandı. Tarımda ithalat çiftçinin boynunu bükmekte. Bu son derece yanlıştır. Kanada’nın, Meksika’nın, Yunanistan’ın çiftçisine kazandıracağınıza, bizim Eskişehir’in, Kayseri’nin, Konya’nın çiftçisine kazandıralım” diye konuştu.

“Mazottan, elektrikten, sudan ÖTV ve KDV’yi kaldırın”

Çakırözer, Türkiye’nin dört bir yanında çiftçinin taleplerinin ortak olduğunu söyleyerek, sözlerini şöyle sonlandırdı:

Sadece Eskişehir’imiz için değil tüm çiftçilerimizin talepleri ortak. Tüm tarımsal ve hayvansal destek ödemeleri zamanında ve bir takvim çerçevesinde yapılmalı, çiftçinin tarım girdilerinde, mazotta, tarımda kullandığı elektrik ve sudan ÖTV ve KDV gibi vergiler kaldırılmalıdır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur