“Darphane üretecek” denmişti, ihalesi AKP’ye yakın isme verildi: Bandrollere yüzde 1276 zam

“Artık devlet üretecek” denilerek, yabancı şirketten alınıp Darphane’ye devredilen ancak Darphane’nin de beş ay önce kurulan DNS adlı özel firmaya devrettiği bandrollere, yüzde bin 276 oranında zam yapıldı

“Darphane üretecek” denmişti, ihalesi AKP’ye yakın isme verildi: Bandrollere yüzde 1276 zam

“Artık devlet üretecek” denilerek yabancı şirketten alınıp Darphane’ye devredilen ancak Darphane’nin de 5 ay önce kurulan DNS adlı özel firmaya devrettiği bandrollere, yüzde 1276 oranında zam yapıldı. Eski firma, 1 milyon bandrolü 23 bin liraya satarken, AKP’ye yakın iş insanının kurduğu DNS firması 29 Eylül’de aynı miktar bandrol basımı için 316 bin 546 lira istedi.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, bandrol basımında yerli ve milli yapılması amacıyla başlatılan operasyonda adrese teslim ihaleler ve avantajlar nedeniyle sektörde büyük tartışma başlamıştı. Türkiye’de tütün ve alkollü ürünlere yapıştırılan bandrolleri yaklaşık 12 yıldır ihaleleri kazanan Sicpa isimli yabancı bir firma üretiyordu.

Ancak ekonomi yönetimi bandrollerin “yerli ve milli” olması için görevi Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ne verip ihaleleri iptal etti. Böylece görev kamuya geçmişti.

Firmanın sahibi, Albayrak’ın arkadaşı

Yeni bandrolleri devletin üretmesi beklenirken çıkarılan düzenleme ile önce Darphane Matbaası Kamu İhale Kanunu dışına çıkarıldı, ardından da işi üçüncü firmalara yaptırma yetkisi verildi. Bu yetkinin ardından mayıs ayında DNS isimli bir firma kuruldu. Bandrol işi de bu firmaya verildi.

Cumhuriyet’ten Gamze Bal, konuya ilişkin 30 Eylül tarihli haberinde, bundan sadece 3,5 ay önce kurulan şirketin sahibi Halil İbrahim Danışmaz’ın, Berat Albayrak’ın arkadaşı olduğunu yazmıştı. Danışmaz’ın, Berat Albayrak’a Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı sırasında ABD’den düzenli olarak bilgi gönderdiği öne sürülmüştü.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur