BM Libya’da kalıcı ateşkes için anlaşmaya varıldığını açıkladı, Erdoğan “Güvenilirliği yok” dedi

Birleşmiş Milletler (BM), Cenevre’deki 5+5 Ortak Askeri Komite toplantılarının dördüncü turunda, Libyalı tarafların ülke genelinde kalıcı ateşkes için anlaşmaya vardığını, ateşkesin derhal yürürlüğe gireceğini bildirdi. Tayyip Erdoğan’dan “Yapılan ateşkes anlaşması en üst düzeyde bir ateşkes değil. Daha alt düzeyde bunun kalıcılığı ne kadar olur bunu zaman gösterecek” yorumu geldi

BM Libya’da kalıcı ateşkes için anlaşmaya varıldığını açıkladı, Erdoğan “Güvenilirliği yok” dedi

BM Genel Sekreteri Libya Özel Temsilci Vekili Stephanie Williams, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen imza töreninde konuştu. Libyalı tarafların da hazır bulunduğu törende, konuşmasını Arapça yapan Williams, anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Libyalı taraflar da anlaşma metinlerini imzaladıktan sonra kararı ayakta alkışladı.

Williams, çarşamba günü yaptığı basın toplantısında da 5+5 Komisyon toplantılarına katılan Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri ve Tobruk’taki Temsilciler Meclisi destekli Libya Ulusal Ordusu heyetlerinin, Libya’da tüm bölgeleri birbirine bağlayan kara ve hava güzergahlarının açılması da dahil bazı konularda anlaşmaya vardığını duyurmuştu.

Williams, tarafların kalıcı bir ateşkes üzerinde anlaşması hususunda da “oldukça iyimser” olduğunu kaydetmişti.

Öte yandan, BM Cenevre Ofisi de sosyal medya hesabından anlaşmayı, “Libyalılar için müjde” şeklinde duyurdu. Libyalı tarafların ülke genelinde kalıcı ateşkes konusunda anlaşmaya vardığını aktarılan açıklamada anlaşma “tarihi” olarak nitelendirildi.

BM, Libya genelinde varılan tam kalıcı ateşkesin derhal yürürlüğe gireceğini bildirdi.

Erdoğan: “Güvenilirliği bana göre çok da olabilecek gibi değil”

Tayyip Erdoğan, cuma namazının ardından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ateşkes anlaşmasının en üst düzeyde yapılmadığını belirterek şunları kaydetti:

Daha alt düzeyde bir anlaşma. Bunun kalıcılığı ne kadar olur onu zaman gösterecek. Aynı şekilde tabii üç ay içerisinde Wagner gibi paralı askerlerin oradan çekilmesi ne denli doğrudur, sağlıklıdır onu da bilemiyoruz. Şu an bizim bildiğimiz, böyle bir anlaşmanın adımlarının atılmış olduğudur. Fakat dediğim gibi en üst düzeyde darbeci Hafter tarafından bir temsilci burada bulunuyor, aynı şekilde Sayın Serrac tarafından Misrata’dan bir komutan bunun içinde bulunuyor. Dolayısıyla güvenirliği bana göre çok da olabilecek gibi değil. Aynen işte Azerbaycan-Ermenistan arasında Ermeniler şu ana kadar verdikleri sözlerde durdular mı? İşte oralarda da yine ateşkes adımı atıldı. Gece saat 00.00 itibariyle başlayacak dendiği halde bunlar yapılmadı. Temenni ederim ki burada öyle olmaz ve bu ateşkes kararına uyulur.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur