Bakan Koca tedbiri yurttaşa bırakıp uyardı: “Her kapasitenin sonuçta bir sınırı var”

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 29 Ekim’e ait resmi COVID-19 verilerine göre 72 kişi hayatını kaybederken 2 bin 319 yeni hasta tespit edildi. Ağır hasta sayısındaki tırmanışa dikkat çeken Bakan Koca “Salgının mevcut durumu bizi hayatımızı yavaşlatmaya zorluyor” dedi. Artan hasta sayılarına dikkat çeken Koca, henüz sistemde bir tıkanmanın olmadığını ancak her kapasitenin de bir sınırı olduğunu belirterek yurttaşları tedbir almaya çağırdı

Bakan Koca tedbiri yurttaşa bırakıp uyardı: “Her kapasitenin sonuçta bir sınırı var”

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı resmi COVID-19 verilerine göre hasta ve ağır hasta sayısı tırmanışta.

Son 24 saatte 2 bin 319 yeni hasta tespit edilirken, can kaybı da 72 artarak 10 bin 99’a yükseldi. Ağır hasta sayısı bin 916, hastalardaki zatürre oranı da yüzde 5 oldu.

Tabloda yatak doluluk oranının yüzde 50,8, erişkin yoğun bakım doluluk oranının yüzde 67,1 ve ventilatör doluluk oranının yüzde 33,4 olduğu belirtildi.

Twitter hesabından son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hasta ve ağır hasta sayısındaki tırmanışa dikkat çekerek salgının mevcut durumunun hayatı yavaşlatmaya zorladığını söyledi.

Testi pozitif çıkan hastaların temaslıların tamamını bildirmesini isteyen ve seyahatlerin ancak COVID-19’a yakalanmayı göze alacak durumlarda düzenlenmesini isteyen Koca tedbir konusunu yine yurttaşlara bıraktı.

Koca özellikle İstanbullulara yönelttiği uyarılarında şöyle seslendi:

“Mecburiyetiniz yoksa evden çıkmayın. Hastalığa yakalanmayı göze alacağınız ziyaretleri ve seyahatleri yapın. Kalabalık ortama girecekseniz, hastalığa yakalanmaya değip değmeyeceğini düşünün. Maskenizi, virüsün size bulaşmasını göze alacağınız zaman çıkarın.”

“Testi pozitif çıkanlar temaslılarını eksiksiz bildirsin. Yaşlılar, kronik hastalığı olanlar kendilerini korumaya alsın. Şu an sistemin tıkanmasına yol açacak bir sorunumuz yok. Fakat her kapasitenin sonuçta bir sınırı vardır. Sağduyunuza güveniyoruz.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur