Bakan Koca: “Koronavirüs salgını tüm ülkede yeniden tırmanışa geçmiş durumdadır”

“İstanbulluları kurallara, gerekirse fedakârlıkta bulunarak uymaya davet ediyorum. Hafta sonundan başlayarak 5 gün İstanbul’da çalışma arkadaşlarımla olacağım. İstanbul Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, İl Emniyet Müdürü ile görüşmeler yapmayı planlıyorum. Bilim Kurulu toplantısını da İstanbul’da gerçekleştireceğiz”

Bakan Koca: “Koronavirüs salgını tüm ülkede yeniden tırmanışa geçmiş durumdadır”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs (COVID-19) salgınının tüm ülkede yeniden tırmanışa geçtiğini açıkladı. Salgınla mücadelede Bursa ve çevre illerdeki durumla ilgili toplantılar yapmak üzere kente gelen Bakan Koca, Heykel semtindeki tarihi Valilik Binası’nda Vali Yakup Canbolat’ı ziyaret etti.

Bakan Koca, ziyaretinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

3 milyonu aşkın nüfusuyla Bursa, Kovid-19’a karşı verdiğimiz savaşın merkezlerinden biridir. Sosyal hareketliliği ve diğer şehirlerle yoğun ilişkileri önemini daha artırıyor. Burada kazanacağımız başarı, Bursa ile sınırlı kalmayacak, tüm ülkeyi olumlu yönde etkileyecektir. Ziyaretlerimize yoğun bir program sığdırdık. Bu açıklamanın ardından Bursa Şehir Hastanemizi ziyaret edeceğim. Daha sonra Bursa’dan başlayarak Balıkesir, Bilecik, Çanakkale ve Yalova İl Sağlık Müdürlerimiz, hastane başhekimlerimiz, sahada görevli koordinatörlerimizle il bazında ayrı ayrı toplantı yapacağız.

“Bursa şu an salgının başından bu yana en kritik günlerini yaşıyor”

Ülkenin bir noktasındaki riskin aslında yurdun her noktasını ilgilendirdiğini bilen ve son durumu öğrenmek isteyen vatandaşlar için de gerekli bilgileri paylaşacaklarını anlatan Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı:

Koronavirüs salgını tüm ülkede yeniden tırmanışa geçmiş durumdadır. Bursa şu an salgının başından bu yana en kritik günlerini yaşıyor. Eylül ayının ortalarına kıyasla günlük vaka sayısı yaklaşık 3 kat artmıştır. Salgın bize şunu öğretti ki virüsün yayılması sadece daha fazla sayıda insanımızın hasta olması değil, tüm hayatın sekteye uğramasıdır. Bu nedenle salgına karşı verilen mücadele bütün hayatı koruma mücadelesidir. Sayın Vali ile görüşmemde ifade ettiğim gibi Bursa halkından salgınla mücadeleyi hayatı koruma mücadelesi olarak görmesini rica ediyorum.

Bakan Koca, İmamoğlu ile görüşecek

İstanbul’da vaka sayısının Türkiye genelinin yüzde 40’ına ulaştığına değinen Bakan Koca, hafta sonundan itibaren 5 gün İstanbul’da olacağını ve bu süreçte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile de görüşeceğini açıkladı. İmamoğlu dün (22 Ekim) Bakan Koca başkanlığında İstanbul için düzenlenen COVID-19 toplantısına davet edilememişti.

Bakan Koca şunları kaydetti:

İstanbulluları kurallara, gerekirse fedakârlıkta bulunarak uymaya davet ediyorum. Hafta sonundan başlayarak 5 gün İstanbul’da çalışma arkadaşlarımla olacağım. İstanbul Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, İl Emniyet Müdürü ile görüşmeler yapmayı planlıyorum. Bilim Kurulu toplantısını da İstanbul’da gerçekleştireceğiz. Bugün denetimler, günlük hayat düzeni ve toplu taşıma konusunda mücadeleyi kolaylaştırıcı sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Sağlık çalışanlarımız, her gün fedakârlığın yeni bir örneğini gösteriyor. Onların hastaları iyileştirmek için gösterdiği çabayı, bizler de tedbirlere uymak için gösterelim.

href=”/2020/10/imamoglu-istanbul-icin-duzenlenen-covid-19-toplantisina-davet-edilmedi-toplantiyi-twitterdan-ogrendik-599372/

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur