Artvin’de katledilen Devrimci Yol militanı Alaattin Demirci mezarı başında anıldı

Artvin kırsalında pusuya düşürülerek katledilen Devrimci Yol militanı Alaattin Demirci Kemalpaşa’da bulunan mezarı başında anıldı

Artvin’de katledilen Devrimci Yol militanı Alaattin Demirci mezarı başında anıldı

Artvin kırsalında 17 Ekim 1981’de pusuya düşürülerek katledilen Devrimci Yol militanı Alaattin Demirci Kemalpaşa’da bulunan mezarı başında anıldı.

Anmaya katılanlar devrim mücadelesinde yitirilenler adına saygı duruşunda bulundu.

Alaattin Demirci kimdir?

1957 yılında Hopa’nın Kemalpaşa nahiyesi, Karaosmaniye Köyü’nde yoksul bir ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokulu köyünde, ortaokulu ise bir akrabasının yanında Hopa’da okudu. Lise eğitimi için Rize’ye Erkek Sanat Lisesi’ne gitti. Devrimci mücadeleye de burada katıldı.

Liseden sonra yaşamının tümünü Devrimci Harekete verdi. Rize’nin, Trabzon’un birçok bölgesinde faaliyet gösterdi.12 Eylül’den sonra üstlendiği bir görevi yerine getirmek için geldiği Hopa’da yakalandı. İşkencede kendisinden hiçbir bilgi alamadılar ve Artvin Gözetimevi’ne gönderdiler. Buradan yanlışlıkla salıverildi; devlet güçleri bir kaç saat sonra yanlışı farkettiler ama Alaattin Demirci’yi tekrar yakalamaları mümkün olmadı.

Alaattin Demirci cezaevinden salınır salınmaz Sultanselim Dağları’ndaki direniş grubuna katıldı. Sonrasında bu grubun kırsal kesimde yürüttüğü faaliyetler içinde yer aldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur