Aralarında Grup Yorum üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 100 devrimci gözaltında

Halk Cephesi’ne yönelik olarak düzenlenen İstanbul merkezli operasyonda aralarında Grup Yorum üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 100 devrimci gözaltına alındı

Aralarında Grup Yorum üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 100 devrimci gözaltında

Halkın Hukuk Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada 12 ilde çok sayıda müvekkilleri hakkında yakalama kararı çıkarıldığı ve pek çok kişinin evlerinden, işyerlerinden, hatta sokaktan gözaltına alındığı duyuruldu.

Soruşturma dosyasında gizlilik kararı olduğu için bilgi alamadıklarını belirten Halkın Hukuk Bürosu, 24 saatlik avukat görüşü kısıtlaması nedeniyle gözaltındaki müvekkilleriyle görüşmediklerini de aktardı.

120 kişi hakkında yakalama kararı

Öte yandan çeşitli medya organlarında sabah saatlerinde geçen haberlere göre İstanbul merkezli operasyonda 120 kişi hakkında DHKP-C üyesi olmak ve propagandası yapmak suçlamalarıyla yakalama kararı çıkarılmış 99 kişi de gözaltına alınmıştı.

Halkın Hukuk Bürosu, gözaltına alınanlar arasında Avukat Seda Şaraldı ile Grup Yorum üyeleri Ali Aracı ve Seher Adıgüzel de var.

İşbirlikçilik dayatması

Halkın Hukuk Bürosu, Twitter hesabından yaptığı ek açıklamalarda gözaltındakilere işbirlikçilik dayatması yapıldığını da duyurdu:

“28 Ekim ve 29 Ekim tarihlerinde gözaltına alınan müvekkillerimize İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siyasi şubesinde işbirlikçilik dayatmasında bulunulmuştur. Bu dayatma açık bir şekilde işkencenin varlığını göstermektedir. Siyasi şube polisleri, açık bir şekilde suç işlemektedir.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur