Ankara’da Halkevcilerin “Yaşamak istiyoruz” eylemine polis saldırısı: 24 gözaltı

Ankara’da Halkevleri’nin “Güvenceli çalışmak insanca yaşamak istiyoruz” sloganıyla gerçekleştirdiği eyleme polis saldırdı. Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk ile MYK üyeleri Sercan Aran ve Mustafa Eberliköse’nin de aralarında bulunduğu 24 kişi darp edilerek gözaltına alındı

Ankara’da Halkevcilerin “Yaşamak istiyoruz” eylemine polis saldırısı: 24 gözaltı

Geçtiğimiz günlerde “Güvenceli çalışmak, insanca yaşamak istiyoruz” kampanyasının duyurusunu yapan Halkevleri, Ankara’da kampanyanın ilk eylemini gerçekleştirdi. Mithatpaşa Köprüsü altında buluşarak Ziya Gökalp Caddesi’ni trafiğe kapatan Halkevciler, buradan sloganlarla Sakarya Caddesi’ne yürümek istedi.

HALKEVLERİ DÖRT YANDA YOLA ÇIKIYOR: “GÜVENCELİ ÇALIŞMAK, İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ”

“Bir avuç harami bu topraklarda bütün zenginliği yesin diye milyonlar aç, milyonlar işsiz” diyerek yürüyüşe geçen ve Sakarya Caddesi’nde basın açıklaması gerçekleştirmek isteyen Halkevciler polis barikatıyla karşılaştı. Burada polisin saldırısı sonucu Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, Halkevleri Genel Sekreteri Mustafa Eberliköse ve Halkevleri MYK üyesi Sercan Aran dahil 15 kişi gözaltına alındı.

Eylemi sürdürmek isteyen 9 Halkevci de Yüksel Caddesi’nde slogan attıkları esnada polis tarafından işkence ve ters kelepçe ile gözaltına alındı.

“Gözaltılar ve baskılar bizi susturamaz”

Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, Twitter hesabından polis saldırısına ilişkin yaptığı paylaşımda “Güvenceli çalışma ve insanca yaşam taleplerimizi haykırmaya devam edeceğiz. Gözaltılar ve baskılar bizi susturamaz” dedi.

Halkevleri Genel Sekreteri Mustafa Eberliköse de gözaltı aracı içinden yaptığı paylaşımda “Salgında, iş cinayetlerinde, erkek şiddeti ile insanlar hayatlarını kaybederken, ölümlerin sorumlusu iktidarı eleştirenlere saldırdılar. 24 Halkevci’yi Kızılay’da işkence ile susturmaya çalıştılar. Yarın tüm memlekette sesimizi duyacaklar” ifadelerini kullandı.

Serbest bırakıldılar

Gözaltına alınan 24 Halkevleri üyesi, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur