Yapı denetimi yapan mühendise müteahhit saldırdı: “Denetimsizlik son bulmalı, saldırı cezasız kalmamalı”

Mamak’ta bir şantiyede yapı denetimi görevi yapan mühendis, imalatların projeye uygun yapılmasını isteyince müteahhidin ve çevresindekilerin saldırısına uğradı. Mimarlar Odası, saldırının cezasız kalmaması çağrısı yaptı

Yapı denetimi yapan mühendise müteahhit saldırdı: “Denetimsizlik son bulmalı, saldırı cezasız kalmamalı”

Ankara’da yapı denetim firmasında görev yapan bir inşaat mühendisi, Mamak’ta bir yapıyı denetlerken şantiyedeki imalatların projeye uygun yapılmasını talep edince yapı müteahhidi ve çevresindekilerin saldırısına uğradı.

Saldırıyı duyuran ve kınayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, mimarların ve mühendislerin projeleri denetlemesinin hayati önem taşıdığını, bunu çeşitli deprem ve sel felaketlerinde çok acı biçimde deneyimlediklerini belirtti. Mimarlar açıklamasını şöyle sürdürdü:

Yoğun yapılaşma ve denetimsizlik, imar afları ile riskli ve kaçak yapılara meşruiyet kazandırılması, meslek odalarının bilimsel ve teknik uyarılarının dikkate alınmaması, planlama kriterlerine uyulmaması endişelerimizi artırırken, şimdi de yapı denetimde bu tür saldırıların yaşanması kabul edilemez bir durumdur.

Öte yandan meslek odalarının devre dışı bırakılarak mimarların ve mühendislerin yapı müteahhidi ile karşı karşıya bırakılmasını da doğru bulmuyoruz.

Denetim hizmetlerinin piyasa koşullarına terk edilmesine karşı bilim ve teknikten aldığımız güçle mücadeleye devam edeceğiz. Bu saldırı cezasız kalmamalıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz.

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur