SES Mersin Şubesi: “Sağlık çalışanlarına rutin test yapılmasına ne zaman başlanacak?”

SES Mersin Şubesi, kentteki son duruma ilişkin sendika binasında basın toplantısı düzenledi. Basın metnini Şube Eş Başkanı Dr. Zeki Sinan Doğan okudu. Doğan, Mersin İl Pandemi Kurulu'na "Sağlık çalışanlarına rutin test yapılmasına ne zaman başlanacak?" diye sordu

SES Mersin Şubesi: “Sağlık çalışanlarına rutin test yapılmasına ne zaman başlanacak?”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) Mersin Şubesi, kentteki son duruma ilişkin sendika binasında basın toplantısı düzenledi. Basın metnini Şube Eş Başkanı Dr. Zeki Sinan Doğan okudu.

Salgın başladığından bu yana 66 sağlık emekçisinin yaşamını yitirdiğini ifade eden Doğan, sözlerini “En son Mersin Şehir Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Turgut Erkut’lu arkadaşımızı kaybettik” diye sürdürdü.

Sağlık emekçi sayısını yeterli oranda artırmamanın ciddi sonuçlar doğuracağına dikkat çeken Doğan, bu snuçları şöyle sıraladı:

 1. Sağlık emekçilerini uzun saatler, arka arkaya, yorgun şekilde çalıştırmak, salgın döneminin gereksinimi olan dinlenme olanaklarının artırılması, mesai saatlerinin kısaltılması, 24 saat çalışmanın kaldırılması gibi önlemleri uygulanamaz hale getirilmesi demektir.
 2. Yıllık izinlerinin kaldırılması demektir.
 3. Sağlık emekçilerine az test yapılması demektir. Enfekte sağlık emekçilerinin hastalığının az tespit edilmesi demektir.
 4. Temaslı sağlık emekçilerinin, hatta pozitif sağlık emekçilerinin çalıştırılması demektir.
 5. İdari izinli sayılması gereken, risk gurubu sağlık emekçilerinin yaşamları riske atılarak çalıştırılması demektir.
 6. Hamile olup enfekte olan sağlık emekçisinin yerine yine bir hamile sağlık emekçisi koymak demektir.
 7. Sağlık emekçileri açık kapatmak için bir gün oraya, bir gün buraya güvensiz şekilde görevlendirilmesi, salgının yayılımı demektir.

Enfekte sağlık çalışanı oranının yüzde 10-12 ile dünyada ilk sıralarda yer aldığını da hatırlatan Doğan, şu önlemlerin alınmasını istedi:

 • Acilen sağlık çalışanı sayısı artırılmalıdır.
 • Yaygın şekilde esnek ve kısa çalışma uygulanmasına geçilmelidir.
 • Atama bekleyen sağlıkçılar derhal atanmalıdır
 • KHK’lar ile hukukuz görevine son verilen sağlık emekçileri görevlerine iade edilmelidir.
 • Covid-19 hastalığı, bütün sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir. Düzenleme geriye dönük olarak da geçerli olmalıdır.
 • Batman’da üç sağlık emekçisi göreve gitmeden önce ekipman istedikleri için, sürgün edilmişlerdi. Şimdi de İzmir 9 Eylül Üniversitesinde sendikamızın İşyeri temsilcisi Günseli Uğur, halk sağlığına ve sağlık emekçilerine haklarına sahip çıkan açıklamalarından dolayı sürgün edilmiştir. Baskılar bizi yıldırmayacak, gerçekleri halkla paylaşılırken, sağlık emekçilerin hakları için mücadeleyi yükselteceğiz. Arkadaşımız Günseli Uğur derhal görev yerine iade edilmelidir. Sürgünlere ve sağlık çalışanlarına mobing uygulamasına derhal son verilmelidir.

Doğan, bu önerilerini sıraladıktan sonra Mersin İl Pandemi Kurulu’na şu soruları yöneltti:

 1. Mersin’de günde kaç tane test yapılmaktadır?
 2. Mersin’de günde kaç tane COVID pozitif vaka tespit edilmektedir?
 3. Mersin’de yapılan testlerin kaç tanesi yurt dışına çıkanlara yapılan zorunlu testler kapsamındadır ?
 4. Mersin’de de ayrıcalıklı kişilere şikayeti olmadığı halde test yapılıyor mu?
 5. Sağlık çalışanlarına rutin test yapılmasına ne zaman başlanacaktır?
 6. Mersinde COVID-19 pozitif vaka sayısı ne kadardır?
 7. Kaç tanesi hastanelerde yatmakta, kaç tanesi evde izlenmektedir?
 8. Bu vakaların ilçelere göre dağılımı nedir ?
 9. Temaslı olduğu düşünülen kişilere test yapılıyor mu?
 10. Daha önce sağlık çalışanlarına ve halka yapılan testler yaklaşık 24 saatte çıkarken, şimdi yapılan testler neden 4-5 gün de çıkıyor?
 11. Sürenin uzaması ayını zamanda hasta ve sağlık çalışanlarının yakınlarına COVID-19’un bulaşma riskini arttırmıyor mu?
 12. Covid-19 Vaka sayısı hızla artarken, önümüzdeki süreçte kronik hastalığı olan ve sağlık hizmeti almakta  zorlanan hastaların, tanı ve tedavileri hangi hastanelerde, nasıl yapılacağı planı var mıdır?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur