Rus Dışişleri: “Moskova ve Ankara, Suriyeli taraflar arasında yeniden diyalog kurulmasından memnun”

Rus ve Türk heyetlerinin Moskova’da yaptığı görüşmelere ilişkin açıklama yayımlayan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova ve Ankara’nın Cenevre’de Suriye Anayasa Komitesi toplantısı kapsamında Suriyeli taraflar arasında yeniden diyalog kurulmasını memnuniyetle karşıladığını kaydetti

Rus Dışişleri: “Moskova ve Ankara, Suriyeli taraflar arasında yeniden diyalog kurulmasından memnun”

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve beraberindeki heyet, Rusya Devlet Başkanlığı Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin öncülüğündeki Rus heyetiyle 31 Ağustos-1 Eylül 2020 tarihlerinde Moskova’da görüşmeler gerçekleştirdi.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, “tarafların sahada istikrarın desteklenmesi görevlerine odaklanarak Suriye’de çözüme yönelik tüm konuları etraflıca istişare ettiği” kaydedildi.

İdlip’teki duruma ve mevcut Rus-Türk mutabakatlarının uygulanması kapsamında atılacak adımlara ilişkin görüş alışverişi yapan heyetler, Suriye’nin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün bozulmasına yönelik mevcut tehditleri dikkate alarak Fırat’ın doğusundaki durumu gözden geçirdi.

BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararında öngörüldüğü şekilde BM’nin desteğiyle bizzat Suriyeliler arasında yürütülen siyasi sürecin alternatifi bulunmadığının altını çizen Rus ve Türk heyetleri, Cenevre’de Suriye Anayasa Komitesi kapsamında Suriyeli taraflar arasında yeniden diyalog kurulmasını takdir etti.

Dışişleri’nden MSD tepkisi

Dışişleri Bakanlığı ise görüşmelere ilişkin açıklamasında, “Libya’da siyasi bir çözüm bulunmasına katkıda bulunmak amacıyla” Türkiye ile Rusya arasında temasların sürdürülmesinin kararlaştırıldığını belirtirken, Suriye’ye ilişkin şunları kaydetmişti:

Suriye konusunda, öncelikle İdlip sahasındaki durum ve ortak devriyelerin icrasına dair hususlar ele alınmıştır. Bu kapsamda, 5 Mart 2020 tarihli İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Muhtıraya Ek Protokol uyarınca müşterek çabalara devam edilmesi hususunda mutabık kalınmıştır. Keza, Cenevre’de düzenlenen Anayasa Komitesi üçüncü tur toplantılarının sonuçları değerlendirilmiş, siyasi süreçteki ivmenin korunmasının önemi vurgulanmış, Astana Süreci’ne dair çalışmaların ilerletilmesi üzerinde durulmuştur. Tarafımızdan PKK/YPG güdümündeki sözde ‘Suriye Demokratik Konseyi’ unsurlarından oluşan bir grubun RF’ye davet edilmesi ve Rus resmî makamları tarafından üst düzeyde kabul edilmesine ilişkin tepkimiz ifade edilmiş, bu gibi adımların Suriye’nin siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına hizmet etmeyeceği vurgulanmıştır.

href=”/2020/08/suriyeli-kurtler-ve-halkin-iradesi-partisi-rusyada-anlasma-imzaladi-595328/

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur