Pedagog ve biyologlar eşliğinde ‘Salgın Döneminde Çocuk Sağlığı’ atölyesi

Antalya Halkevi'nin Kepez ilçesinde 6-14 yaş grubundaki çocuklara yönelik düzenlediği atölyede çocukların virüse karşı alması gereken önlemler ve uzaktan eğitimin getirdiği psikolojik sorunlarla nasıl başa çıkabilecekleri konusunda bilgilendirme yapıldı

Pedagog ve biyologlar eşliğinde ‘Salgın Döneminde Çocuk Sağlığı’ atölyesi

Antalya Halkevi, Kepez ilçesinde 6-14 yaş grubundaki çocuklara yönelik ‘Salgın Döneminde Çocuk Sağlığı’ atölyesi düzenledi.

Atölyede çocukların virüse karşı alması gereken önlemler ve uzaktan eğitimin getirdiği psikolojik sorunlarla nasıl başa çıkabilecekleri konusunda bilgilendirme yapıldı. Atölye Çankaya Mahallesi’nde bir park alanında gerçekleşti.

Pedagog ve biyologlar yürütücülüğünde gerçekleşen atölyeye, çocuklar fiziki mesafeye uygun bir alanda, maske ve dezenfektan kullanarak katıldı.

Çocuklar öfke, korku ve kaygıyla nasıl başa çıkabilir?

Atölye yürütücülerinden pedagog Kadriye Tuğcu, uzaktan eğitim ile birlikte evlere hapsolan çocukların uyku bozukluğu, yeme düzensizliği, hırçınlaşma, odaklanamama, ders çalışmada zorluk gibi pek çok sorun yaşadığına ancak bu sorunları gidermeye yönelik bir çalışma bulunmadığına dikkat çekiyor.

“Çocuk evde tekse sıkılıyor, kardeşleri varsa aralarında anlaşmazlık yaşıyor. Pandemi sürecinde eve kapanan çocuklarda korku, kaygı ve endişe gelişti” diyen Tuğcu, ailelerin bu sorunları kendi başlarına gideremediğini, bazı ailelerin özel muayenehanelere giderek sorunu çözmeye çalıştığını, Kepez’deki atölye çalışması ile de bu imkanlara ulaşması güç olan çocuklara yardım etmeye çalıştıklarını belirtiyor.

Atölyede, çocukların internet üzerinden eğitimi nasıl keyifli ve eğlenceli hale getirebileceklerini oyunlarla anlattıklarını belirten Tuğcu, yine pandemi koşullarında yüz yüze eğitimde okul süreçlerine de katkısı olabilecek oyunlar önerdiklerini söyledi.

Tuğcu çocuklara ayrıca öfke, korku ve kaygı anlarında kendilerini rahatlatabilecekleri nefes egzersizleri ve fiziksel egzersizler öğretti.

Atölyenin başarılı geçtiğini belirten Tuğcu, benzer çalışmaları devam ettirebileceklerini söyledi.

“Lisede görmediğim şeyi onlarda gördüm”

Atölye yürütücüsü biyolog Oğuz Yiğit Pertev de çocukları COVID-19 pandemisi ve koronavirüs konusunda bilgilendirdiklerini; el yıkamanın nasıl olması gerektiğini, mesafenin gerekliliği, beslenme ve uykunun önemini anlattıklarını belirtti.

Pertev, atölyede beklediklerinin üstünde bir ilgi ve farkındalık gördüklerini vurgulayarak şunları söyledi:

Çocuklara ne kadar farkındalık yaratırsanız yaratın sizi dinlemezler. Onlara bunu anlatmak çok zorluyor. Ancak ben bir lise öğretmeni olarak lisede görmediğim şeyi, bu atölyede 6-14 yaş arası çocuklarda gördüm. Çocuklara elimizi uzattığımızda tokalaşmıyorlar ve mesafeye dikkat ederek oynuyorlar. Öte yandan maske dağıttığımızda ‘Bu maskeleri ne yapacağız?’ diyen çocuk da çıkabiliyor. Doğru şekilde anlatır ve oyuna dönüştürürseniz olumlu karşılık alabiliyorsunuz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur