Libya’da UMH Başbakanı Fayiz es-Serrac görevi bırakacağını açıkladı

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac “Ekim ayı sonunda görevlerimi yeni kurulacak hükümete ve yürütme meclisine teslim etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Libya’da UMH Başbakanı Fayiz es-Serrac görevi bırakacağını açıkladı

Libya’da Trablus merkezli UMH’nin Başbakanı Fayiz es-Serrac katıldığı canlı yayın programında istifa edip etmeyeceğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ekim ayı sonunda görevini bırakmak istediğini belirten Es-Serrac, “Ekim ayı sonunda görevlerimi yeni kurulacak hükümete ve yürütme meclisine teslim etmek istiyorum” açıklamasında bulundu.

Konuya ilişkin UMH Başkanlık Konseyi Basın Ofisi de Twitter üzerinden paylaşımda bulundu.

Öte yandan Es-Serrac’ın yerini alacak ismin kısa bir süre içerisinde belirlenmesi bekleniyor.

href=”/2020/08/umhde-catlak-libya-icisleri-bakani-fethi-basaga-ankarada-bulundugu-sirada-gorevden-alindi-595194/

Çavuşoğlu: “Serrac, fedakârlık yaparak istifa edebileceğini ifade etti”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Es-Serrac’ın istifa edeceği söylentilerine ilişkin, “Serrac’ın yardımcısı ile de görüştüm. Serrac, Libya’da her iki tarafın mutabakatı ile seçime gidildiği takdirde, fedakârlık yaparak istifa edebileceğini ifade etti. Yoksa bugünden bir istifa söz konusu değil” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Bloomberg’de yer alan haberde, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac’ın görevinden istifa etmeye hazırlandığı iddia edilmişti.

Es-Serrac’a yakın olduğu belirtilen yetkililerin açıklamalarına dayandırılan haberde, Es-Serrac’ın yakında istifasını açıklamayı planladığı ve gelecek ay Cenevre’de düzenlenecek müzakereler boyunca görevine devam edeceği belirtilmişti.

Sendika.org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur