Kadınlar tacizci kurye hakkında suç duyurusunda bulundu, Yurtiçi Kargo’ya çağrı yaptı

Ankara’da Yurtiçi Kargo çalışanı bir kurye, kargosunu teslim ettiği kadının videosunu çekerek taciz etti. Yurtiçi Kargo ve tacizci kurye hakkında suç duyurusunda bulunan kadınlar “Tacizci kurye derhal tespit edilmeli ve işten çıkarmalıdır. İstanbul Sözleşmesi gereği bir şiddet failini emniyet başta olmak üzere gerekli kurumlara bildirmelidir” dedi

Kadınlar tacizci kurye hakkında suç duyurusunda bulundu, Yurtiçi Kargo’ya çağrı yaptı

Ankara Çankaya’da yaşayan G.Ö, geçtiğimiz haftalarda paket teslim aldığı Yurtiçi Kargo çalışanı bir kurye tarafından taciz edildi. Kurye, “Teslim ettiğimi göstermem gerek” diyerek G.Ö’nün videosunu çekti.

Bunun üzerine Yurtiçi Kargo’ya ulaşarak durumu bildiren G.Ö’ye firma yetkilileri böyle bir prosedürlerinin olmadığını söyledi. Ancak haftalardır videonun bulunması, tacizcinin belirlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması için uğraşan G.Ö’nün çabaları cevapsız bırakıldı ve tacizci kurye hakkında herhangi bir işlem gerçekleştirilmedi.

G.Ö. ve Kadın Savunma Ağı’ndan kadınlar bugün (22 Eylül) Ankara Adliyesi’nde Yurtiçi Kargo ve tacizci kurye hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kadın Savunma Ağı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Erkek şiddetini meşrulaştıran politikalar, İstanbul Sözleşmesi’ne yapılan saldırılar ve pandemi sürecinde erkek şiddetine karşı herhangi bir önlemin alınmaması taciz, tecavüz ve şiddet oranlarının artmasına neden olmuştur” dedi.

“Bu olay tesadüf değildir”

Özellikle kentlerde tek başına yaşayan kadınların olası bir karantina durumunda erkek şiddetinin türlü biçimiyle karşı karşıya kalabileceğine dikkat çeken Kadın Savunma Ağı, “Bugün Yurtiçi Kargo’da yaşanan olay tesadüf değildir. Sermaye yapısı toplumsal cinsiyet eşitsizliğini bilerek bunu önleyecek prosedürler geliştirmedikçe ve devlet bu eşitsizliği giderecek adımlar atmadıkça kadınlar güvenli olmayan kentlerde, taciz, tecavüz ve erkek şiddeti ile karşı karşıya kalacaktır” ifadelerini kullandı.

Yurtiçi Kargo’ya çağrı

Pandeminin sarıp sarmaladığı bir dünyada özellikle kentlerde yaşayan genç kadınların karşılaştığı sorunların farkındayız ve kentlerin eşit, özgür ve güvenli bir şekilde yeniden kurulması için mücadele edeceğiz” diye devam eden Kadın Savunma Ağı, şu acile talepleri sıraladı:

  1. Yurtiçi Kargo derhal tacizci kuryeyi tespit etmeli ve işten çıkarmalıdır. İstanbul Sözleşmesi gereği bir şiddet failini emniyet başta olmak üzere gerekli kurumlara bildirmelidir.
  2. Bir taciz olayı yaşadığında kadınların işyerine durumu bildirmesi, toplumsal cinsiyet rollerinden beslenerek erkek şiddetinin aklanmasını engellemek adına yurtiçi kargo başta olmak üzere tüm işyerlerinde cinsel taciz birimi kurulmalıdır. Bu birim kadınlardan oluşturulmalı ve kadın beyanını esas alarak bir soruşturma yürütmelidir.
  3. İşyerlerinde iş güvenliği ve iş sağlığı eğitimleri yanı sıra toplumsal cinsiyet eğitimleri zorunlu hale getirilmeli ve kadın örgütlerinden bu konuda görüş alınmalıdır.
  4. Yurtiçi Kargo başta olmak üzere tüm işyerlerinde kadın erkek eşitliğini sağlamak adına kadınların kendini güvende hissedeceği yerler yaratmak işveren sorumluluğundadır. Devlet, İstanbul Sözleşmesi gereği erkek şiddetini önlemek için acil adımlar atmalı, bu sorumluluğun takipçisi olmalıdır. Bir şiddet failine veya buna zemin hazırlayan kurum ve kuruluşlara iş yeri açma ruhsatı vermemelidir.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur