İdlip’te geçici sükunetin sonu: TSK noktaları protestoların, AKP destekli cihatçılar Rus savaş uçaklarının hedefinde

İdlip'te 5 Mart'ta varılan Türk-Rus mutabakatıyla sağlanan sükunet ortamı ortadan kalkıyor. Türkiye'nin cihatçıları sınırlandırma yönündeki taahhütlerini yerine getirmemesi karşısında Şam ve Moskova yeniden harekete geçti. TSK gözlem noktaları Esad yönetimi destekçisi sivillerin protestolarına sahne olurken, Rus savaş uçakları da İdlip'teki cihatçı mevzilerini vurmaya başladı

İdlip’te geçici sükunetin sonu: TSK noktaları protestoların, AKP destekli cihatçılar Rus savaş uçaklarının hedefinde

İdlip’in güneyinde Suriye ordusunun kuşatması altında bulunan TSK gözlem noktaları, 16 Eylül’de Şam yönetimi destekçisi sivillerin protestolarına sahne oldu. Gözlem noktaları yakınlarına gelen eylemciler TSK’nin Suriye topraklarından topyekûn çekilmesini talep etti.

En büyük protestolar Morek ve El-Surman’daki gözlem noktalarının yakınlarında gerçekleşti. Gözlem noktalarındaki askerler protestoculara biber gazı attı.

“Sivil görünümlü bazı gruplar”

Milli Savunma Bakanlığı, yaşananları şöyle duyurdu: “İdlip gerginliği azaltma bölgesindeki 3, 4, 5, 6, 7, 8 ve 9 numaralı gözlem noktalarımıza Esed rejimi tarafından yönlendirilen sivil görünümlü bazı gruplar yaklaşmış, 7 numaralı gözlem noktamıza saldırıda bulunmuş, alınan tedbirler sonrasında dağılmışlardır.”

Anlaşma yok, çatışma yakın

Gözlem noktaları etrafında protesto gerginliği yaşanırken Ankara’da Rusya-Türkiye arasında Suriye ve Libya üzerine görüşmeler yapılıyordu.

Rus basınına göre Moskova, İdlip’teki TSK gözlem noktalarının sayısının azaltılmasını istemiş, Ankara bu öneriyi reddetmiş ancak asker sayısının azaltılmasını kabul etmişti.

İdlip’te halihazırda 10 bin Türk askeri ve tanklar, toplar dahil binlerce askeri araç var. Bu nedenle sınırlı sayıda askerin geri çekilmesiyle sahadaki askeri dengenin değişmeyeceği biliniyor.

Ayrıca Astana sürecine ek olarak 5 Mart 2020’de Moskova’da varılan Türkiye-Rusya mutabakatı gereği İdlip’teki cihatçıları sınırlandırması gereken Türkiye bugüne kadarki diğer benzer süreçlerde olduğu gibi Rusya’ya verdiği taahhütleri yerine getirmiş değil. Rus-Türk askeri devriyelerine rağmen ne Lazkiye-Halep otoyolunda ne de otoyolu çevresindeki alanlarda güvenlik sağlanabilmiş durumda. Tayyip Erdoğan iktidarının İdlip’i cihatçıların varlığı sayesinde kontrol altında tutma siyaseti gereği, Türkiye, El Kaide kökenli cihatçı grupları sınırlandırmayı reddediyor. Bu da yeniden “anlaşma-taahhütlerin yerine getirilmeyişi-karşılıklı askeri yığınak-çatışma” döngüsünün işlemesi olasılığını güçlendiriyor.

Yüzden fazla hava saldırısı

Şam’ın Rusya-Türkiye arası mutabakattan hoşnutsuzluğunu açığa vurduğu bir ortamda Rusya da pozisyon değişikliği sinyalleri veriyor. Geçtiğimiz haftasonundan bu yana Rus savaş uçakları İdlip’in kuzeyi dahil cihatçıların kontrolündeki pek çok noktaya yüzden fazla bombardıman düzenledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur