Garo Paylan: “Vatandaşın emeklilik birikimleriyle hangi şirketlere ucuz kaynak sağlamayı düşünüyorsunuz?”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Erdoğan'ın "Devletin desteği ve teşvikiyle fon tutarı 154 milyar liraya ulaşan Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılacak atılımlarla reel sektöre uzun vadeli ve düşük maliyetli büyük bir kaynak sağlanabilecektir” sözlerini Meclis gündemine taşıdı

Garo Paylan: “Vatandaşın emeklilik birikimleriyle hangi şirketlere ucuz kaynak sağlamayı düşünüyorsunuz?”

Ziraat Sigorta, Halk Sigorta, Güneş Sigorta ile Ziraat Emeklilik, Halk Emeklilik ve Vakıf Emeklilik birleşerek Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik adıyla Türkiye Varlık Fonu çatısı altına alındı.

Yeni şirketlerin tanıtım toplantısında konuşan Tayyip Erdoğan “Devletin desteği ve teşvikiyle fon tutarı 154 milyar liraya ulaşan Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılacak atılımlarla reel sektöre uzun vadeli ve düşük maliyetli büyük bir kaynak sağlanabilecektir” diye konuştu.

Bu ifadelerin Bireysel Emeklilik Sisteminde bulunan milyonlarca yurttaşı tedirgin ettiğini ifade eden HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi sundu.

Paylan’ın önerge metninde şu sorular yer aldı:

  1. Vatandaşın emeklilik birikimlerine neden göz diktiniz?
  2. Vatandaşın emeklilik birikimleriyle hangi şirketlere ucuz kaynak sağlamayı düşünüyorsunuz?
  3. Vatandaşın rızası olmadan, emeklilik birikimlerini nasıl ucuz kaynak olarak şirketlere aktaracaksınız?
  4. Vatandaşın emeklilik birikimlerine el koymanız anayasaya aykırı değil mi?
  5. Bu açıklamayla, BES sistemindeki milyonlarca vatandaşımızda kaygı yaratıp emeklilik birikimlerini çekmelerine neden olacağınızı düşünmediniz mi?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur