Oya Ersoy: “HES’lerin Giresun’a verdiği zararlar araştırılsın, araştırma komisyonu kurulsun”

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy; Giresun’da yaşanan sel felaketinin ardından HES’lerin bölgeye verdiği zararın ve sele sebep olan koşulların araştırılması ile kent halkının bu süreci en az zararlar atlatması için araştırma komisyonu kurulmasını talep etti

Oya Ersoy: “HES’lerin Giresun’a verdiği zararlar araştırılsın, araştırma komisyonu kurulsun”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy; Giresun’da yaşanan sel felaketinin ardından HES’lerin bölgeye verdiği zararın ve sele sebep olan koşulların araştırılması ile kent halkının bu süreci en az zararlar atlatması için araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.

“Her yağmur sele sebep oluyor”

Ersoy verdiği araştırma önergesinde Karadeniz Bölgesi’nin ülkemizde en fazla yağış alan bölgelerden bir tanesi olduğunu ancak son yıllarda Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan yağışların ardından can kayıplarına yol açan sel felaketlerinin yaşandığını ifade etti.

Ersoy; Karadeniz’de yıllardır inşa edilen HES projeleri bölgenin doğasında ciddi zararlara yol açtığını, Giresun’da yağmurda tıkanan derelerin taşarak caddeleri dere yatağı haline getirdiğini ve kanallara alınarak daraltılan derelerin tıkanarak heyelanlara, göçüklere neden olduğunu belirtti.

Bölgede yapılan HES’lere ilişkin değerlendirmeler yapan Ersoy önerge metnine şu ifadelerle devam etti:

Dere yataklarına müdahale edilmesi ve derelerin yetersiz beton kanallara hapsedilmesi, yol/yerleşim geçişlerinde derelerin menfezlere sıkıştırılması, yağış sırasından derelerin taşmasına ve göçükler yaşanmasına sebep olmaktadır. Ayrıca Samsun Hopa arasında yapılan Karadeniz sahil yolunun yapılması çalışmalarında dereler ve deniz arasına set çekilmiş, dere kenarlarına imar izni verilerek dere yatağı sınırlandırılmıştır.  Dere yatağı dar/yetersiz olunca rusubat cok kısa sürede geçişi tıkamakta ve menfezlerin çalışmasını engellemektedir. Karadeniz’de yapılan HES ve yol projeleri bölgede yaşanan her yağışın sele dönüşmesine sebep olmaktadır.

“Giresun halkını felaketin sonuçlarından koruyun”

Giresun’da yaşanan sel felaketinin ardından kent halkının korunması adına birtakım önlemler alınması gerektiğini belirten Ersoy;^alınması gereken önlemleri şu şekilde sıraladı:

  1. Pandemi tedbirleri gözetilerek her ilçe ve köyde yaşayan yurttaşların temiz/içilebilir su ve temel ihtiyacı bugünden itibaren oluşturulacak koordinasyon ile mağduriyet yaratılmadan giderilmelidir.
  2. Hijyenin önemli olduğu bu pandemi sürecinde musluklardan temiz su akmalı ve yardımcı hijyen ürünleri yurttaşlara ulaştırılmalıdır.
  3. Konut sorunu yaşayan yurttaşlar tespit edilmeli, pandemi koşulları dikkate alınarak barınma sorunu giderilmelidir.
  4. Sel bölgesinde ciddi hijyen kaybı yaşandığı için salgından etkilenme riskleri artan kent halkın talep eden kişilere ve arama-kurtarma ekiplerine COVID-19 testi yapılmalıdır.
  5. Sel bölgesinde ve sel sularında oluşabilecek başkaca bulaşıcı hastalıklar için önlem alınmalı, bilgilendirme yapılmalıdır. Selde ürün kaybı yaşayan fındık üreticisi mağdur edilmemelidir.

“Sorumlular hesap versin!”

Giresun’da yaşanan sel felaketi de bölgede yapılan ve yapılmaya devam edilen HES projelerinin bölgeye verdiği zararları ortaya çıktığını ifade eden Ersoy; doğanın dengesinin ve düzenin bozulması yağmur gibi en ufak doğa olayının bile felakete dönüşmesine sebep olduğunu belirtti.

Ersoy sözlerini şöyle tamamladı:

Giresun’daki sel felaketinin ardından sele sebep olan koşulların araştırılması ve selin neden olduğu sonuçların ortadan kaldırılması ile kent halkının özellikle salgın döneminde bu süreci en zararsız yolla atlatmasını sağlamak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin görev sorumluluğundadır. Karadeniz’i sele teslim edenler hesap vermelidir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur