Memleketten COVID manzaraları: Sivas’ta tanı kiti yok, Manisa’da vaka sayısı 3’e katlandı, Urfa’da 390 konutta karantina, Trabzon’da bir haftada 225 vaka

1 Haziran'da başlatılan "normalleşme" sürecinin ardından Temmuz'un ilk haftası bitmeden günlük vaka sayıları binlerin üzerinde seyretmeye başladı. İyileşen hasta sayısı ise neredeyse bir haftadır günlük tanı konulan hasta sayısının gerisinde seyrediyor. Bu da net vaka sayılarının gün geçtikçe büyümesine neden oluyor

Memleketten COVID manzaraları: Sivas’ta tanı kiti yok, Manisa’da vaka sayısı 3’e katlandı, Urfa’da 390 konutta karantina, Trabzon’da bir haftada 225 vaka

1 Haziran’da başlatılan “normalleşme” sürecinin ardından Temmuz’un ilk haftası bitmeden günlük vaka sayıları binlerin üzerinde seyretmeye başladı. İyileşen hasta sayısı ise neredeyse bir haftadır günlük tanı konulan hasta sayısının gerisinde seyrediyor. Bu da net vaka sayılarının gün geçtikçe büyümesine neden oluyor. Ülke genelinde hal böyle iken memleketin çeşitli illerinden de COVID’e ilişkin haberler gelmeye devam ediyor.

“Sivas’ta tanı kiti yok”

CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas’ta COVID-19 tanı kiti bulunmadığını ve belirti gösteren yurttaşların “Test yok” denilerek eve gönderildiğini ifade etti.

Karasu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “Gerçek vaka sayısını bir an önce paylaşın. Sivas’ta COVID-19 tanı kitinin temin edilememesinin gerekçesini açıklayın” çağrısı yaptı.

Karsu sözlerine şöyle devam etti:

Vaka sayılarındaki artış ortadayken, Sivas’ta tanı kiti bulunmuyor. Belirti gösterdiği için hastanelere başvuran vatandaşlarımız ‘Test yok’ denilerek evine gönderiliyor. Test için başvuranların sayısı günde 500 kişi civarında. Hastanelere ardı ardına ambulanslar giriyor. Mvcut hasta sayısı binlerle ifade ediliyor. Kurban Bayramı sonrası vaka sayısında artış yaşanacağını düşündüğümüzde, söz konusu ihmal toplamda 10 köyü ve bir mahallesi karantina altında olan Sivas’ta her an bir ikinci dalga sürecini başlatabilir.

Manisa’da vaka sayısı 3’e katlandı

Manisa Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Şahut Duran, Manisa genelinde normalleşme sonrası hasta sayısının üç katına çıktığını ve sadece Vestel’de bin civarında pozitif vaka olduğunu söyledi.

BirGün’den Berkay Sağol’a konuşan Duran, çalışma şartlarının şubat ayı, yani pandemiden önceki gibi olduğunu ve fabrikaların aldıkları önlemlerin çok asgari düzeyde kaldığını söyledi. Duran sözlerine şöyle devam etti:

1 Haziran’dan önce Manisa’nın tamamında pozitif vaka sayısı yaklaşık 2 bin civarındayken, şu anda 6 bin civarına dayanmış durumda. Pandemi hastanesi olan Merkezefendi Devlet Hastanesi’nde yoğun bakımda dahil olmak üzere yer kalmadı ve tamamen dolu durumda. Manisa Şehir Hastanesi normal hizmete dönmüştü ancak orası da şu anda acil durumlar dışında hasta kabul etmiyor.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalarda, çok ciddi anlamda vaka artışı olduğunu vurgulayan Dr. Duran, “Sadece Vestel’de bin civarı pozitif vaka olduğunu duyduk. Fabrikalar sadece maske dağıtıp ateş ölçüyorlar, çalışanlar arasındaki mesafe kuralları dahi uygulanmıyor. Onun dışında fabrikalardaki filyasyon çalışması yeterli düzeyde yapılmıyor. Şu anda hiçbir patron çalışanlarını önemsemiyor, sadece üretime odaklandı. Tamamen kar hırsıyla üretimler devam ediyor. Manisa İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı sürece müdahil değil belki de yaşanan durumların bir kısmından haberdar bile olmayabilirler. İlçelerde de benzer şekilde tekstil fabrikalarındaki vakalarda artış var” diye konuştu.

Urfa’da 390 konutta karantina

COVID vakalarının hızla arttığı illerden biri de Urfa. Valilik açıklamasına göre ilde 390 konutta karantina uygulanıyor.

Sözcü’de yer alan habere göre, Urfa’nın en büyük hastanesi durumundaki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlıkçıların vakalara yetişemediğini öne süren bir sağlık çalışanı, “Hastanede çok ciddi yıpranmışlık söz konusu. Corona ile enfekte olan sağlıkçı sayısı çok yüksek. Hastaneye eylül ayında Devlet Hizmeti Yükümlülüğü kurası ile  takviye atama bekleniyor. O zamana kadar bu iş yükü karşısında ciddi personel eksiği ile karşı karşıyayız” diyerek kimi sağlık çalışanlarının istifayı bile düşündüğünü belirtti.

Şanlıurfa Valiliği’nden yapılan açıklamada “Şanlıurfa’da sağlık kuruluşları tarafından evlerinde karantinaya yönlendirilen vatandaşlar, denetim ekipleri tarafından kontrol edilmeye devam ediyor. Polis, jandarma ve sağlık personelinden oluşan ekipler, son 24 saatte koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina kararı uygulanan 390 haneyi ziyaret ederek, hastaların izolasyon kurallarına uyup uymadıklarını kontrol etti” denilerek kontroller sırasında evlerinde olmadıkları tespit edilen 10 vatandaşa toplam 31 bin 500 lira para cezası uygulandığı belirtildi.

Trabzon’da bir haftada 225 vaka

Trabzon’da toplam vakaların yarısından fazlasına son bir haftada tanı konuldu. Haber61.net yerel internet haber sitesinde yer alan habere göre salgının ilk gününden itibaren Trabzon’da pandemi hastanesi olarak ilan edilen Kaşüstü Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaklaşık 206 pozitif vaka bulunuyor. Bu hastalardan 4’ü yoğun bakımda tedavi görürken 22 kişide şüpheli olarak karantinada tutuluyor. İlçelerdeki devlet hastaneleri ve özel hastanelerde de toplamda 190’a yakın pozitif vaka bulunuyor.

Toplamda 400’e yakın vaka hastanelerde tedavi görürken bu vakalar içerisinde 10 hasta yoğun bakımda tutuluyor. Yoğun bakımdaki 10 hastanın 2’sinin de entübe olarak tedavisinin sürdüğü bildirildi.

Öte yandan Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde oluşturulan koronavirüs test merkezinde son bir haftada yaklaşık olarak bin 800 test yapıldığı ve bu testlerde 225 pozitif vaka tespit edildiği öğrenildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur