Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta şiddetli patlamalar: En az 137 kişi yaşamını yitirdi, 5 binden fazla kişi yaralandı

Lübnan’ın başkenti Beyrut’un liman bölgesinde art arda şiddetli patlamalar meydana geldi. En az 137 kişinin yaşamını yitirdiği, 5 binden fazla kişinin de yaralandığı patlamanın 2 bin 750 ton amonyum nitratın bulunduğu bir depoda gerçekleştiği bildirildi

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta şiddetli patlamalar: En az 137 kişi yaşamını yitirdi, 5 binden fazla kişi yaralandı

Lübnan’ın başkenti Beyrut’un liman bölgesinde art arda şiddetli patlamaların yaşandığı bildirildi. Lübnan Sağlık Bakanlığı, patlama sonucu en az 137 kişinin yaşamını yitirdiğini, 5 binden fazla kişinin yaralandığını ve düzinelerce kayıp olduğunu açıkladı. Beyrut Valisi Mervan Abbud, patlama sonucu 300 bin kişinin evsiz kaldığını ve bu sayının, kent merkezinde yaşayanların toplam nüfusuna yakın bir sayı olduğunu ifade etti. Abbud ayrıca, patlamanın kente maliyetinin 3 milyar dolar ile 5 milyar dolar arasında olduğunu tahmin ettiklerini kaydetti.

Beyrut merkezli televizyon kanalı El-Meyadin’in haberine göre, patlama, Beyrut Limanı’nda patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda yaşandı.

Diyab: “Yetkililer bugün yaşananlar için bedel ödeyecek”

Patlamanın ardından açıklamada bulunan Lübnan Başbakanı Hasan Diyab, “Büyük felaket Lübnan’ı vurdu. Yetkililer bugün yaşananlar için bedel ödeyecek. 2014’ten bu yana orada bulunan bu tehlikeli depoyla ilgili tüm gerçekleri açığa çıkaracağız. Bütün kardeş ülkeleri Lübnan’la birlikte olmaya ve yardım etmeye çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

2 bin 750 ton amonyum nitrat infilak etti

Beyrut Limanı’ndaki patlamada altı yıldır bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın infilak ettiği açıklandı.

Lübnan Emniyet Müdürü Tümgeneral Abbas İbrahim, Lübnan Yüksek Savunma Konseyi’nin toplantısı sonrası yaptığı kısa açıklamada, söz konusu amonyum nitratın Afrika’ya gönderilmek üzereyken limanda infilak ettiğini söyledi.

İki haftalık OHAL ilanı

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ise Cumhurbaşkanlığına ait Twitter hesabından yaptığı yazılı açıklamada, herhangi bir güvenlik önemli alınmadan 2 bin 750 ton amonyum nitratın altı yıl boyunca bir depoda tutulmasının “kabul edilemez” olduğunu ifade etti.

Ülke genelinde iki hafta süreyle olağanüstü hal ilan edilmesi gerektiğini kaydeden Avn, patlamaya sebebiyet verenlerin ve tüm sorumluların en ağır bir şekilde cezalandırılacağı sözü verdi.

Avn’ın daveti üzerine gerçekleşen toplantının akabinde Savunma Konseyi’nden yapılan açıklamada, Beyrut’ta 18 Ağustos’a kadar 2 haftalık OHAL ilan edilmesine karar verildiği belirtildi.

Konsey ayrıca, ordunun, Beyrut’ta güvenliği sağlama görevini üstlenmesini, iç güvenlik güçleri, gümrükler, liman ve havalimanlarındaki silahlı güçler, silahlı koruma birlikleri ve itfaiyecilerin ordunun denetimine verilmesini kararlaştırdı.

Alınan kararlar arasında ayrıca, “yaralıların hastane masraflarının karşılanması için hastanelere fon tahsis edilmesi, hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödenmesi, patlamada buğday silolarının zarar görmesi nedeniyle buğday tedarikinde bulunulması, ithalat ve ihracat faaliyetinin devam etmesi için Trablus Limanı’nın hazır hale getirilmesi, oluşan zararın tespit edilmesi için Lübnan ordusuyla koordine içinde Yüksek Yardım Komisyonu oluşturulması ve bu komisyonun evleri kullanılamayacak duruma gelen ailelere barınak sağlaması, yabancı ülkelerden gelecek yardımlar için özel bir fon kurulması” yer aldı.

Dört ay önce uyarı yapılmıştı iddiası

El-Meyadin’e konuşan Lübnan Emniyet Müdürü Tümgeneral Abbas İbrahim, patlamanın terör saldırısı olmadığını, bir süre önce el konulan yüksek patlayıcı maddelerin tutulduğu bir bölgede gerçekleştiğini açıkladı.

Öte yandan El-Meyadin, depoda 50 tondan fazla patlayıcı maddenin bulunduğunu ve dört ay önce söz konusu patlayıcı maddelerin risk teşkil ettiğini belirten bir rapor hazırlandığını öne sürdü.

Anadolu Ajansı ise üç katlı bir binanın yıkıldığını ve enkaz altında kalanlar olduğunu aktardı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, eski BBC muhabiri, TV sunucusu Emilia Papadopoulos, patlamayı Kıbrıs’ın Limasol kentinde hissettiklerini, evlerin pencerelerinin titrediğini söyledi.

Lübnan Kızılhaçı: Yüzlerce yaralı var

Kızılhaç yetkilisi Georges Kettaneh yaptığı açıklamada, patlama nedeniyle yüzlerce kişinin yaralandığını belirtti. Patlamada ölülerin de olduğunu aktaran Kettaneh, sayı hakkında herhangi bir detay vermedi.

Hastane kaynaklarından aktaran RT muhabiri, patlama neticesinde 700’den fazla yaralının olduğunu bildirdi.

Lübnan Valisi: Hiroşima benzeri bir ulusal felaket

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken gözyaşlarına hakim olamayan Beyrut Valisi Mervan Abbud, limandaki patlamayı Hiroşima ve Nagazaki’ye benzetti.

LBC televizyon kanalına bağlanan Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, patlamanın çok sayıda yaralanmaya ve büyük hasara neden olduğunu söyledi.

El-Meyadin ise, Ketaib Partisi Genel Sekreteri Nizar Nacaryan’ın Beyrut’taki patlamada yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Hizbullah’tan açıklama

Hizbullah’a yakın kaynaklar ülkenin yerel medyasına yaptığı açıklamada, Beyrut’taki patlamanın, kendilerine ait silah depolarında meydana geldiği ve saldırının İsrail tarafından gerçekleştirildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur