İstanbul Tabip Odası: Hastanelerimiz karakol veya cezaevi değildir

İstanbul Tabip Odası, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin polis ablukasına alınmasına tepki göstererek bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Hastanelerimiz karakol veya cezaevi değildir" denildi

İstanbul Tabip Odası: Hastanelerimiz karakol veya cezaevi değildir

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin polis ablukasına alınmasına tepki gösteren İstanbul Tabip Odası, “Hastanelerimiz karakol veya cezaevi değildir” dedi.

Avukat Ebru Timtik 235, Avukat Aytaç Ünsal 204 gündür “adil yargılanma” talebiyle ölüm orucu direnişini sürdürüyor. Adli Tıp Kurumu’nun “cezaevinde kalamazlar” raporuna rağmen Ebru Timtik Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde, Aytaç Ünsal Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde tutuluyorlar. Tıbbi müdahaleyi kabul etmediklerini açık olarak beyan ettikleri halde hastanede zorla tutuluyorlar.

Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’a destek olmak amacıyla günlerdir Dr. Sadi Konuk EAH önünde nöbet tutan Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu üyeleri önce polis saldırısıyla karşılaştı, daha sonra hastalar ve hasta yakınları tarafından kullanılan hastane bahçesindeki banklar iş makinaları tarafından söküldü. Bu sabah ise haftalardır hastane bahçesinde bekletilen polis otobüslerine zırhlı araçlar ve ellerinde uzun namlulu silahlarla özel harekatçılar eklenerek hastane ablukaya alındı.

Konuya ilişkin açıklama yapan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu, “Günlerdir ölüm orucu sürdüren ve tıbbi tedaviyi red eden avukatlar hukuk ile ilgisi olmayan bir karar ile zorla hastanelerde tutulmaktadır. Yetkililere hatırlatmak isteriz ki hastaneler halkın şifa aradığı yerlerdir, hastaneleri amacı dışında birer hapishane gibi kullanmaktan derhal vazgeçilmelidir” diye belirtti.

Başta Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü olmak üzere bütün sorumlulara seslenen İstanbul Tabip Odası, taleplerini şöyle sıraladı:

  1. Hastanelerimiz polis karakolu değil, savaş koşullarında bile şiddeten uzak tutulması gereken sağlık kurumlarıdır. Bakırköy Dr. Sadi Konuk EAH’ndeki abluka derhal kaldırılmalıdır.
  2. Adil yargılanma bütün yurttaşların en temel hakkıdır. Ölümün sınırındaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal acilen tahliye edilmelidir.
    Hayatta hiçbir şey insan hayatından daha değerli değildir!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur