Giresun’da sel: 7 kişi hayatını kaybetti, kayıp 9 kişi için arama çalışmaları devam ediyor

Giresun, Samsun, Rize ve Trabzon’da sel meydana geldi. Giresun’da sel nedeniyle 2’si asker olmak üzere 7 kişi hayatını kaybetti. Kayıp olduğu bilinen 9 kişi için arama çalışmalarının devam ettiği bildirildi

Giresun’da sel: 7 kişi hayatını kaybetti, kayıp 9 kişi için arama çalışmaları devam ediyor

Giresun’da dün akşam saatlerinde başlayan sağanak yağmur nedeniyle bazı ilçelerde sel ve heyelan meydana geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, biri asker 5 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

AFAD İl Müdürlüğü’ndeki Hasar Tespit ve Koordinasyon Toplantısı’na katılan Soylu, Şu ana kadar 133 kişinin kurtarıldığını belirtti.

Soylu açıklamasında şu bilgileri verdi:

  • Dereli, Doğankent ve Yağlıdere’de hasar büyük. Tirebolu-Doğankent yolu kapalı. Ve maalesef Tirebolu-Doğakent yolu üzerinde, içerisinde beş jandarmamızın bulunduğu araç bir menfezde suların içinde gömülü olarak kaldı. Bir askerimizin ve üç vatandaşımızın cansız bedenine ulaşıldı.
  • Şu anda kayıp olduğunu bildiğimiz 11 kişi daha var. 118 köy yolu kapalı. Bunun ötesinde bu bahsettiğim ilçelerin köylerinden bilgi aldıklarımız var, alamadıklarımız var.
  • Yayladan dönen İl Genel Meclisi üyelerimizin de içerisinde bulunduğu toplam 20 kişi, sekizi bir noktada, diğerleri başka bir noktada olmak üzere şu anda onlar da mahsurlar ve onlara da ulaşılamıyor.
  • Bu 20 kişiye ulaşılamamasının sebebi, en son 10 dakika önce konuştuğumuzda 3 kilometrelik bir mesafe kaldığı söylendi. Bulundukları yerin hem sağında hem solunda heyelan düştü ve o heyelanın tam ortasında kaldılar. Onlara da ulaşma çalışmaları devam ediyor.
  • Dereli’de bir düğün salonunda mahsur kalan 20 kişiyi kurtarma çalışmaları sürüyor. Biraz önce güvenli bir yere alındıkları da söylendi ama onlarla ilgili de kurtarma çalışmaları devam etmektedir.

Yağış uyarısı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Trabzon, Artvin ve Rize’de yağışların Pazar akşamına kadar devam edeceğini belirtti. “Vatandaşlarımızın, üreticilerimizin daha tedbirli olması ve hassasiyet göstermesi özellikle önem arz ediyor” dedi.

Ölü sayısı 7’ye yükseldi

Tirebolu-Doğankent yolunda, menfezin çöktüğü bölgede sabah saatlerinden yapılan arama çalışmalarında kayıp 1 kişinin daha cansız bedeni bulundu. 1 kaybın daha bulunmasıyla yaşamını yitirenlerin sayısı, 7’ye yükseldi.

Ekipler, sel felaketinde kayıp kişileri arama çalışmalarını sürdürüyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur