Erdoğan’dan ekonomi açıklaması: “Türkiye adeta bir uçuşun içerisinde”

“Türkiye şu anda sadece bölgede değil, dünyada farklı bir yerde. İnsansız hava araçlarıyla, silahlı insansız hava araçlarıyla gerek içeride, gerek Suriye’nin kuzeyinde, Irak’ın kuzeyinde, gerek Barış Pınarı Harekatı’nda çok ciddi mücadeleler veriyoruz. Biz Libya’ya zevk için gitmedik. Bu mücadeleyi onurlu bir şekilde sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Ekonomide bu söylenenlerin hepsi bir tarafa, benim Hazine ve Maliye Bakanımla ilgili sosyal medyadaki karalamaların hepsi, bunların hepsi yetişemedikleri üzüme bunlar koruk diyorlar. Sen ülkeye bak, ülkeye. Ülke nerede? Batı nerede, dünya nerede?”

Erdoğan’dan ekonomi açıklaması: “Türkiye adeta bir uçuşun içerisinde”

Tayyip Erdoğan, Ayasofya’da kıldığı cuma namazının ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

EKONOMİ ÇÖKÜYOR, AKP’LİLER DAMADA KALKAN OLUP YURTTAŞA SÖVÜYOR: “KÖPEKLER İSTEDİ DİYE ATLAR ÖLMEZ”

Türk Lirası’ndaki rekor değer kaybını ve ülkenin hızla yoksullaşmasını görmezden gelen Erdoğan, Türkiye’nin tırmanışa geçtiğini savundu ve yıl bazında satın alınan otomobil, beyaz eşya sayıları ile açılan şirket sayısını ve yıllık ihracat sayılarını sıraladıktan sonra şöyle dedi:

Türkiye adeta bir uçuşun içerisinde. Ama diyorum ya; gözü olup görmeyenler hâlâ bu gerçekleri yansıtmaya çalışıyorlar. Ne kadar yansıtırlarsa yansıtsınlar, yanlış olarak anlatsınlar. Biz Türkiye olarak, bu kalkınmamızı, evelallah tırmanışımızı yüksek oranda devam ettiriyoruz, ettireceğiz.

KASA SERMAYE İÇİN BOŞALTILDI, MEMLEKETE YOKSULLUK KALDI: TL BİR GÜNDE YÜZDE 5 ERİDİ

Akşener’e çağrı yaptı

Erdoğan, Muharrem İnce’nin CHP’den ayrılıp parti kuracağı iddiaları ve Devlet Bahçeli’nin Meral Akşener’e yaptığı “Evine dön” çağrısı ile ilgili sorulara yanıt verdi.

Erdoğan, “Bu tür şeylere yabancı değiliz. Bizim içimizden de birileri ayrıldı, partilerini kurdular. Bu parti kuruşları nereye varır bilemem. Sayın Muharrem Bey’le ilgili, eski bir siyasetçi olarak onun doğal hakkıdır. Sayın Bahçeli’nin daveti ise doğrusu benim yadırgadığım bir davet değildir. O da olabilecek en makul çizgide bir davettir. Temenni ederim ki birlik, beraberliğin tesisine yönelik inşallah bir adım olabilir. Çünkü dağınıklıkta bir şey yok. Ne kadar birlik beraberlik artarsa, hele hele böyle HDP’yle, terör örgütleriyle el ele olmak milli ve yerli olarak düşündüğümüz İyi Parti’ye hiç uygun da düşmeyebilir. Böyle bir sıkıntının olması hasebiyle zaten böyle bir davet de gerçekleşmiştir diye düşünüyorum. Ve ülke genelinde de bir bütünleşmenin gereği bana göre önemlidir diye düşünüyorum” dedi.

DÜĞÜN FOTOĞRAFINDA CENAZESİNİ GÖREN BAHÇELİ: “AKŞENER, EVİNE DÖN”

“Yunanistan’ın Libya ile ilgili hiçbir alakası yok”

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

– Değerli basın mensubu arkadaşlarım, öncelikle Beyrut patlaması neticeleri itibarıyla failleri kimdir, henüz bu belirlenmiş değil, konuyla ilgili Lübnan Cumhurbaşkanı ile görüşmede ve MİT’in muhatapları ile görüşmede, kimdir hangi kuruluştur buna benzer bir bilgi yok.

– Bu çok ama çok büyük bir felaket. Benzerini Hariri zamanında da yaşamıştık, bu çok daha ileri seviyede.

– Çok açık, net olarak henüz bilgilendirmeler yapıldı diyemeyiz.

– Fakat işi bizler de takip ediyoruz. Daha ileri bir adım da Koca Yusuf kargo uçağımızla oraya çeşitli yardımları gönderdik.

– Yunanistan ile Mısır arasındaki anlaşmanın hiçbir kıymeti yoktur.

– Yunanistan’ın Libya ile ilgili hiçbir alakası yok.

– “Size karşı yapılmış bir anlaşma değildir” diyerek bize bilgileri yansıtıyorlar ancak olsa da olmasa da biz Libya konusunda kararlılıkla ilerliyoruz.

“İçeridekiler de onlara pompalama görevi ifa ediyorlar”

– Dünyada şu anda ekonomik gelişmeleri gözden geçirecek olursanız, ABD olmak üzere Rusya, Avrupa bütün buralarda ekonomide koronavirüs seyrinden sonra çok ciddi zikzakların olduğunu görürsünüz, burada tüm samimiyetimle içerideki düşmanları zaten gündeme getirmek istemiyorum, bize zaten dışarıdakiler yetiyor.

– İçeridekiler de onlara pompalama görevi ifa ediyorlar.

– Çok açık samimi bir şey söylüyorum. Biz 2002 Kasım’ında göreve geldik.

– Göreve geldiğimiz zaman sizler de yazılı ve görsel medya olarak size söyleyeceğim rakamlara dikkat edin.

– 2002’de milli gelirimiz 236 milyar dolardı. Fakat 2019’da toplam milli gelirimiz 754 milyar dolara çıktı.

– Bakın nereden nereye. Fert başı milli gelir o zaman 3 bin 581 dolardı ve bu rakam 2019’da 9 bin 127 dolara çıktı. Bunun dışında otomobil noktasında satışlara bakalım.

“Türkiye bir tırmanışta”

– Şimdi bu bir şeyi gösteriyor. Yani Türkiye bir tırmanışta.

– Bizim bu tırmanışımızı görmek istemeyen, gözü olup da görmek istemeyenler var. Ben belgelere dayalı konuşuyorum.

– Mesela sadece açılan şirket sayılarına bakıyorsunuz 30 bin 842 iken, şu anda 2017 itibariyle 85 bin 265 adet şirket açılmış.

– Tabi bazı sıkıntılar yok değil. İhracat 36 milyar dolardı, şu anda 180 milyar dolar. Yani Türkiye adeta bir uçuşun içerisinde. Ama diyorum ya; gözü olup görmeyenler hâlâ bu gerçekleri yansıtmaya çalışıyorlar. Ne kadar yansıtırlarsa yansıtsınlar, yanlış olarak anlatsınlar. Biz Türkiye olarak, bu kalkınmamızı, evelallah tırmanışımızı yüksek oranda devam ettiriyoruz, ettireceğiz.

– Göreve geldiğimizde hatırlayın, Türkiye’nin IMF’ye olan borcu neydi? 23,5 milyar dolardı. Mayıs 2013 ne oldu? Biz IMF’ye olan borcumuzu sıfırladık.

– Bizim IMF’ye borcumuz yok, sıfır. Döviz rezervine bakıyorsunuz 27,5 milyar dolardı, şu anda ise 105 milyar dolar.

– Yani Türkiye bu noktada dimdik ayakta. Kimse halkımızı yanıltmaya çalışmasın. Bugün dünden daha güçlüyüz. Yarın daha güçlü olacağız.

“Terörle mücadele ücretsiz yapılmıyor”

– Türkiye’de 17 yıl önce terörle verilen mücadeleyi bir düşünün. Ve bu terörle mücadelede 17-18 yıl önce neredeydik, bugün neredeyiz? E terörle mücadele böyle ücretsiz yapılmıyor. Ciddi manada harcamalarımız oluyor mu? Oluyor. Savunma sanayiinde terörle mücadeleye yönelik çok ciddi harcamalar yaptık mı? Yaptık.

– Bakın bizim savunma sanayiinde, düşünün, yerli-millide yüzde 20 iken, şimdi biz bunu yüzde 70’lere çıkardık. Ve bunların hepsi de belli bir maliyeti getiriyor. Maliyetle beraber Türkiye şu anda sadece bölgede değil, dünyada farklı bir yerde.

– İnsansız hava araçlarıyla, silahlı insansız hava araçlarıyla gerek içeride, gerek Suriye’nin kuzeyinde, Irak’ın kuzeyinde, gerek Barış Pınarı Harekatı’nda çok ciddi mücadeleler veriyoruz.

– Biz Libya’ya zevk için gitmedik. Libyalı kardeşlerimiz özellikle Türkiye’yi, bu yaptığımız anlaşmayla birlikte davet ettiler ve orada da bizim kendi askerimiz var, dost kardeşlerimiz var. Ve orada da bu mücadele sürüyor ve bu mücadeleyi de onurlu bir şekilde sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Hiç bunlardan endişeniz olmasın.

– Ekonomide bu söylenenlerin hepsi bir tarafa, benim Hazine ve Maliye Bakanımla ilgili sosyal medyadaki karalamaların hepsi, bunların hepsi yetişemedikleri üzüme bunlar koruk diyorlar. Sen ülkeye bak, ülkeye. Ülke nerede? Batı nerede, dünya nerede?

“Parti kurmak Muharrem Bey’in en doğal hakkı”

– Bu tür şeylere yabancı değiliz. Bizim i��imizden de birileri ayrıldı, partilerini kurdular. Bu parti kuruşları nereye varır bilemem.

– Sayın Muharrem Bey’le ilgili, eski bir siyasetçi olarak onun doğal hakkıdır.

– Sayın Bahçeli’nin daveti ise doğrusu benim yadırgadığım bir davet değildir. O da olabilecek en makul çizgide bir davettir.

– Temenni ederim ki birlik, beraberliğin tesisine yönelik inşallah bir adım olabilir. Çünkü dağınıklıkta bir şey yok. Ne kadar birlik beraberlik artarsa, hele hele böyle HDP’yle, terör örgütleriyle el ele olmak milli ve yerli olarak düşündüğümüz İyi Parti’ye hiç uygun da düşmeyebilir.

– Böyle bir sıkıntının olması hasebiyle zaten böyle bir davet de gerçekleşmiştir diye düşünüyorum. Ve ülke genelinde de bir bütünleşmenin gereği bana göre önemlidir diye düşünüyorum.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur