Ekrem İmamoğlu: “Kanal İstanbul kentin su kaynaklarının üçte birini yok edecek”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul'un kentin su kaynaklarının üçte birini yok edeceğini ifade etti. Projenin ihaleyi alacak "malum" şirketler için rüya gibi bir proje olduğunu belirten İmamoğlu 6 soruluk bir anket başlattı

Ekrem İmamoğlu: “Kanal İstanbul kentin su kaynaklarının üçte birini yok edecek”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul’un kentin su kaynaklarının üçte birini yok edeceğini ifade etti.

İmamoğlu, Twitter’dan Kanal İstanbul’un kentin su kaynaklarına vereceği zararı anlatan bir video paylaştı. Videoda, Kanal İstanbul’un ihale alacak şirketler için “rüya gibi bir proje” olduğu belirtildi. “Bu işten memnun kalacaklar ama onları memnuniyetinin bedelini biz ödeyeceğiz” ifadesine yer verildi.

Kanal İstanbul’un yapılması halinde Terkos Gölü’ne tuzlu su karışma riskinin olduğuna, Sazlıdere Barajı’nın da devre dışı kalacağına ve kentin su ihtiyacının yüzde 29’unu karşılayan kaynakların yok olacağına dikkat çekildi.

İBB’den Kanal İstanbul anketi

İBB ayrıca sitesinde bir de anket paylaştı. 6 sorulu ankete herkes bir kere katılabiliyor. Sonuçlara henüz ulaşılamıyor.

Ankette bulunan sorular ise şöyle:

  1. Kanal İstanbul Projesinin İstanbul’a faydalı olacağını düşünüyor musunuz?
  2. Kanal İstanbul Projesinin İstanbul’a ne gibi olumsuz etkileri olacağını düşünüyorsunuz?
  3. Sizce Kanal İstanbul’un yapılması, İstanbul’un acilen çözülmesi gereken sorunlarından biri midir?
  4. Kanal İstanbul projesine harcanacak olan 100 milyar lira ile ilgili neler düşünüyorsunuz?
  5. Sizce Kanal İstanbul’a kimin ihtiyacı var?
  6. Kanal İstanbul Projesinin yapılmasını destekliyor musunuz?

“Kanal malum şirketler için rüya gibi”

İmamoğlu bugün attığı bir tweette de Kanal İstanbul’u konu edindi. Video paylaşan İmamoğlu, projenin yol açacağı etkileri anlatan videoyla beraber şu sözleri paylaştı:

Kanal İstanbul bu işten ihale alacak malum şirketler için rüya gibi bir proje. Yapılırsa şehrimiz su kaynaklarının yüzde 29’unu kaybedecek, Sazlıdere Barajı yok olacak, Terkos Gölü’ne tuzlu su karışma riski açığa çıkacak, yeraltı su kaynakları yok olacak.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur