DEKAP: “HES’ler çözüm değil, sorundur”

DEKAP "HES'ler kimleri besler?" başlığıyla bir basın açıklaması yayımladı. DEKAP Sözcüsü Ömer Şan'ın imzasıyla yayımlanan açıklamada "Doğal yaşam alanlarına geri dönüşümsüz zararlar verip, doğal yaşamı katleden HES'ler, hiçbir koşulda çevreci sayılamaz" denildi

DEKAP: “HES’ler çözüm değil, sorundur”

Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) “HES’ler kimleri besler?” başlığıyla bir basın açıklaması yayımladı. DEKAP Sözcüsü Ömer Şan’ın imzasıyla yayımlanan açıklamada “Doğal yaşam alanlarına geri dönüşümsüz zararlar verip, doğal yaşamı katleden HES’ler, hiçbir koşulda çevreci sayılamaz” denildi.

HES’ler çözüm değil, sorun olduğuna dikkat çekilen açıklamada geçtiğimiz günlerde Giresun’da yaşanan felakete yönelik de “Doğu Karadeniz’deki iklimsel değişikliğin de, sel ve heyelanların da müsebbibi HES’lerdir” ifadelerine yer verildi.

Açıklama şöyle devam etti:

Yüzyıllardır üreterek var ettiğimiz yaşam alanlarımızdan, geçmişimiz ve coğrafyamızdan koparıp yurtsuzlaştıran, suyumuza, toprağımıza havamıza göz koyan hiçbir girişime sessiz kalmayacağız. Tamamen bağımsız yerel bir halk hareketi olan DEKAP ve bileşenleri olarak, yurt genelindeki bütün HES ve benzeri rant projeleri durdurulup, iptal edilinceye kadar, ayrımsız olarak tüm HES ve rant projelerine karşı Anayasal, yasal, hukuki, demokratik ve yaşamsal haklarını sonuna kadar kullanacağız.

DEKAP açıklamasında bugüne kadar verdiği mücadelelerden karelere de yer verdi.

 

 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur