COVID-19: “Batman’da 7 kişi yoğun bakım sırası beklerken hayatını kaybetti”

Günde ortama 350 pozitif vakaya rastlanan ve filyasyon ekiplerinin 40 bin kişiyi takip ettiği Batman’da hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde yer kalmadı. SES Şubesi Eş Başkanı Deniz Topkan, geçen hafta 7 kişinin yoğun bakım sırası beklerken yaşamını yitirdiğini söyledi

COVID-19: “Batman’da 7 kişi yoğun bakım sırası beklerken hayatını kaybetti”

Koranavirüs salgını konusunda 1 Haziran’a atılan “normalleşme” adımlarıyla vaka sayısının en çok artığı beş kentten biri olan Batman’da sağlık sistemi felç oldu. Yetersiz önlemler nedeniyle kentte salgına yakalananlara her gün yenileri ekleniyor. Sınırlı sayıda test yapılabilen kentte artan vaka sayıları karşısında oluşan tepkiler üzere yakın zaman önce test sayısı 700’e kadar yükseldi. Yapılan testlerin yarısı pozitif çıkıyor. Şimdiye kadar 15 bin kişinin testinin pozitif çıktığı kentte, 40 bini aşkın kişi filyasyon ekiplerinin takibi altında.

Mezopotamya Ajansı’ndan Metin Yoksu’nun haberine göre, kentte artan vaka sayıları dolayısıyla pandemi hastanesi olarak hizmet veren Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde yer kalmadı. Virüse yakalananlar da sağlık hizmetlerine erişme konusunda güçlüklerle karşı karşıya kalıyor.

Hastane dolu, ambulans hizmet vermiyor

8 Ağustos tarihinde yaptırdığı testi pozitif çıkan Hazal Açıkalın (47), hastanede yer olmadığı için evine toplu taşıma aracı ile dönmek zorunda kaldı. Karantinada bulunan Açıkalın, dün fenalaşması üzerine Petrol Mahallesi’nde bulunan ikamet adreslerindeki en yakın aile hekimine başvuruda bulundu. Aile hekimi onu hastaneye yönlendirdi. Bunun üzerine ailesi Bölge Devlet Hastanesi’nin yoğunluğunu göz önünde bulundurarak Açıkalın’ı özel bir hastaneye götürmek istedi. Fakat aranan özel hastane ambulans istediğine olumsuz yanıt verince eşi İsmet Açıkalın, 112’den ambulans talep etti. Adrese gelen ambulanstaki sağlık ekipleri, Kovid-19 hastasını özel hastaneye değil yalnızca Bölge Devlet Hastanesi’ne götürebileceklerini belirtti.

Bunun üzerine İsmet Açıkalın’ın aradığı Batman Valiliği yetkilileri kendisini Sağlık İl Müdürlüğü’ne, onlar da kriz masasına yönlendirildi, fakat sonuç çıkmadı. Açıkalın, sonrasında yaşananları şöyle anlattı:

Ben de eşimi ambulansa koyarak bekledim ve video çektim. Eğer eşimi götürmezseniz bu görüntüleri basına vereceğim demem üzerine önce polisi arayacaklarını belirttiler, ardından hastaneye bizi getirdiler. Neden hastalarımızı hastanelere götürmüyorlar. Bölge Devlet Hastanesi ağzına kadar dolmuş oraya gitmek istemiyoruz.

Batman’da sağlık sisteminin çöktüğünü anlatan Açıkalın, tepkisini “Biz kendi imkanlarımız ile hastaneden döndük. Ne yapalım hastaneye giderken toplu taşıma mı kullanalım” diyerek gösterdi.

Testlerin yarısı pozitif

Kentte vaka sayısındaki artışı değerlendiren Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Batman Şubesi Eş Başkanı Deniz Topkan, kentte testlerin özel bir hastane ve Sağlık İl Müdürlüğü’nün kurmuş olduğu iki laboratuvarda yapıldığını, günlük yapılan test sayılarında değişimler olsa da yapılan testlerin ortalama yüzde 50’sinin uzun süredir pozitif çıktığını ifade etti.

Resmi kurumların pandemiye halen “biz biliriz” tavrı ile yaklaştığını dile getiren Topkan, “Batman’da 500 kadar insanın öldüğü ifade ediliyor ve buna ilişkin bugüne kadar İl Sağlık Müdürlüğü’nden veya valilikten bir tekzip gelmiş değil. Bu da durumun ne kadar ciddi olduğunu gözler önüne seriyor” diye konuştu.

40 bin kişi takip ediliyor

Filasyon ekiplerinin kentte 40 bine yakın kişiyi takip ettiği bilgisini paylaşan Topkan, şunları dile getirdi:

Kentte 3 bin 500 sağlık çalışanı bulunuyor, bunlardan 700’ünün testi pozitif çıktı bugüne kadar. Durum böyle olunca sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunu gözler önüne serecek bir rakamdır.

Kentteki yoğun vaka artışı nedeniyle sağlık sistemi yetersiz kalıyor. 350 yataklı hastane 450’ye çıkarılmasına rağmen halen yetersiz. Özel hastanelerde de yoğunluk var. Kentte yapımı 8 yıldır devam eden bir kadın doğum hastanesi var. Ağustos’ta biteceği ifade edilmişti, bitirilmedi. Bir an önce bitirilerek burası pandemi hastanesine çevrilmelidir. Öte yandan eski devlet hastanesi binası da yerinde duruyor. Halk sağlığı için bunun da pandemi hastanesine çevrilebilir”

7 kişi sırada öldü

SES Şube Eş Başkanı, kentte geçtiğimiz hafta içinde yoğun bakım ünitesi sırası beklerken 7 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Artan vakalar nedeniyle insanların hastane önlerinde tepkilerini dile getirmeye başladığını söyleyen Topkan, yetkili kurumlara doğru önlemler alınması çağrısında bulundu. Topkan, “Bunca yaşananlar sonrası canla başla çalışan sağlık emekçileri, yoğunluğa rağmen yetersiz kalıyor ise tepkilerin oluşmayacağı yeni önlemler alınmalı. Batman’da insanların sağlık sistemine güvenleri iyice azaldı. O yüzden çoğu zaman farklı hastanelerde kalmak istiyorlar” diye konuştu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur