Beyrut Limanı’ndaki patlamada yaşamını yitirenlerin sayısı 154’e yükseldi

Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamada yaşamını yitirenlerin sayısının 154’e yükseldiğini açıkladı

Beyrut Limanı’ndaki patlamada yaşamını yitirenlerin sayısı 154’e yükseldi

Fotoğraf: Wael Hamzeh/EPA

Lübnan resmi ajansı NNA’nın haberine göre Hasan, salı günü başkentte yaşanan patlamada yaşamını yitirenlerin sayısının 154’e yükseldiğini yaklaşık 5 bin yaralı olduğunu söyledi.

Yaralıların yüzde 20’sinin hastanelerde tedavi görmesi gerektiğini kaydeden Hasan, “Özellikle cam parçalarının neden olduğu ciddi yaraları bulunan ve ameliyat edilmesi gereken durumu ağır 120 yaralımız var” dedi.

Ne olmuştu?

Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki limanda dün patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış, ardından tüm kenti sarsan çok güçlü bir patlama meydana gelmişti.

Lübnan Emniyet Genel Müdürü Tümgeneral Abbas İbrahim, olayın, daha önce el konulan patlayıcıların tutulduğu bir depoda meydana geldiğini söylemişti.

Yetkililer ayrıca, altı yıl boyunca bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın Afrika’da bir ülkeye sevk edilmek istenirken infilak ettiğini açıklamıştı.

Lübnan Sağlık Bakanlığı, patlama sonucu en az 137 kişinin yaşamını yitirdiğini, 5 binden fazla kişinin yaralandığını ve düzinelerce kayıp olduğunu bildirmişti.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur