Beyrut Limanı patlaması: Kentin yarısı yıkıldı, yüzbinlerce kişi evlerinden oldu

Beyrut Valisi Mervan Abbud, “Şehrin yarısı yıkıldı. Patlama sonucu evlerini terk etmek zorunda kalan yüz binlerce kişi, 2-3 aydan önce evlerine dönemez” dedi ve Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamanın 3 ila 5 milyar dolar hasara yol açtığını kaydetti

Beyrut Limanı patlaması: Kentin yarısı yıkıldı, yüzbinlerce kişi evlerinden oldu

Lübnan’ın ana ticaret limanı olan Beyrut Limanı’nda dün (4 Ağustos) patlayıcı maddelerin bulunduğu depoda yaşanan ve tüm kenti sarsan patlamaya ilişkin Beyrut Valisi Mervan Abbud yeni bir açıklama yaptı.

LÜBNAN’IN BAŞKENTİ BEYRUT’TA ŞİDDETLİ PATLAMALAR: EN AZ 137 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ, 5 BİNDEN FAZLA KİŞİ YARALANDI

Vali Abbud, Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamanın 3 ila 5 milyar dolar hasara yol açtığını kaydetti.

Lübnan’ın resmi haber ajansı NNA’ya konuşan Beyrut Valisi Abbud, “Beyrut, felaket bölgesi oldu. Şehrin yarısı yıkıldı. Patlama sonucu evlerini terk etmek zorunda kalan yüz binlerce kişi, 2-3 aydan önce evlerine dönemez” ifadelerini kullandı.

Vali Abbud ayrıca, şu ana kadar kaybolanların sayına ilişkin net bir rakam olmadığını dile getirdi.

Avrupa Birliği’nin yeryüzü gözlem ve izleme programı Kopernik, Beyrut patlamasının etki alanını gösteren bir harita yayımladı.

Ana buğday silosu yok oldu

İngiliz haber ajansı Reuters’e konuşan Lübnan Ekonomi ve Ticaret Bakanı Raul Ne’me ise Beyrut Limanı’nda bulunan ana buğday silosunun yok olduğunu açıkladı. Ne’me, söz konusu siloda 120 bin tonluk kapasiteye rağmen patlama sırasında 15 bin ton buğday bulunduğunu, diğer silolardaki stokların ise “bir aydan kısa süreye yetecek miktarda olduğunu” söyledi.

Ekmek ya da un krizi yok” diyen Lübnanlı bakan, sözlerinin devamında “Yeterince stokumuz var ve uzun vadede Lübnan’ın ihtiyacını karşılayacak gemiler yolda” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki limanda dün patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış, ardından tüm kenti sarsan çok güçlü bir patlama meydana gelmişti.

Lübnan Emniyet Genel Müdürü Tümgeneral Abbas İbrahim, olayın, daha önce el konulan patlayıcıların tutulduğu bir depoda meydana geldiğini söylemişti.

Yetkililer ayrıca, altı yıl boyunca bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın Afrika’da bir ülkeye sevk edilmek istenirken infilak ettiğini açıklamıştı.

Lübnan Sağlık Bakanlığı, patlama sonucu en az 137 kişinin yaşamını yitirdiğini, 5 binden fazla kişinin yaralandığını ve düzinelerce kayıp olduğunu bildirmişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur