TÜSİAD, Koç, Sabancı, Borusan… Geleneksel sermayeden “İstanbul Sözleşmesi’ne bağlı kalınsın” çağrısı

TÜSİAD'ın ardından geleneksel sermayenin önde gelen temsilcileri Koç, Sabancı ve Borusan da İstanbul Sözleşmesi'nin korunması ve eksiksiz uygulanması çağrısı yaptı

TÜSİAD, Koç, Sabancı, Borusan… Geleneksel sermayeden “İstanbul Sözleşmesi’ne bağlı kalınsın” çağrısı

Türkiye’de kadına yönelik şiddeti hem artıran hem de cezasız bırakan uygulamalar artarken, Saray iktidarının İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi gündeme almasına karşı yükselen seslere sermayenin geleneksel kanadı da eklendi.

TÜSİAD’ın kurumsal bir açıklama yapmasının ardından TÜSİAD’ın ağır topları olan Koç Holding, Sabancı Vakfı ve Borusan Holding’den de ayrı ayrı İstanbul Sözleşmesi yükümlülüklerine uyulması açıklamaları geldi.

Koç Holding’den yapılan açıklamada İstanbul Sözleşmesi’nin kadına yönelik şiddetle mücadele konusundaki kararlılığın göstergesi olduğu belirtilerek ülkedeki tüm yetkili kurumlar sözleşmeye bağlı kalmaya davet edildi.

Sabancı Vakfı da sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada kadınların yaşam haklarının ihlal edilmesine dikkat çekip İstanbul Sözleşmesi’nin kadına yönelik şiddet konusunda standartları ve devletin yükümlülüklerini belirleyen bir uluslararası sözleşme olduğu belirtildi ve “Başka #PınarGültekinlerin öldürülmemesi için İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması şart” denildi.

​Borusan Holding de “Tüm yetkili kurumları İstanbul Sözleşmesi’ni koruması ve kararlıkla uygulamaya geçirmesinin gerekliliğine inanıyoruz” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur