Savunma Mitingi’ne pandemi bahanesiyle engel: “Suç duyurusunda bulunacağız”

Baroların Ankara’da düzenleyeceği Büyük Savunma Mitingi pandemi bahanesiyle engellendi. Mitingin yapılacağı Anıtpark polisler tarafından kapatıldı. Ankara Barosu Valilik hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu

Savunma Mitingi’ne pandemi bahanesiyle engel: “Suç duyurusunda bulunacağız”

Saray-AKP iktidarının, “çoklu baro” teklifiyle baroların seçim sistemine yönelik müdahalesine karşı baroların bugün (3 Temmuz) Ankara’da düzenleyeceği Büyük Savunma Mitingi pandemi bahanesiyle engellendi.

Dün Ankara Valiliği tarafından kennte 15 gün boyunca tüm toplantı, gösteri ve yürüyüşlerin iptal edilmesinin ardından, bugün mitingin yapılacağı Anıtpark polis tarafından kapatıldı.

Ankara Barosu’ndan yapılan açıklamada “Ankara Valiliği’nin 02.07.2020 tarihli kararı uyarınca, pandemi bahanesi ile bugün yapılacak olan savunma mitingi engellenmiş, Anıtpark tamamen kapatılmış ve bu nedenle planlanan mitingin gerçekleştirilme imkanı kalmamıştır” denildi.

Suç duyurusunda bulunacağız

Kararın Anayasaya ayrıkı olduğunu belirten Ankara Barosu  “22.06.2020 tarihinde Baro Başkanları’nın Ankara girişindeki hukuka aykırı engelleme ve insanlık dışı muamele nedeniyle çok sayıda Baro Başkanlarımızla birlikte bugün suç duyurusunda bulunacağız. Bu hukuksuzluk mesleğimize ve tüm meslektaşlarımıza yönelmiştir. Suç duyurusuna imza vermek isteyen meslektaşlarımızı saat 15:00’te Ankara Sıhhiye Adliyesi’ne bekliyoruz” diyerek Ankara Adliyesi’ne çağrı yaptı.

href=”/2020/07/buyuk-savunma-mitingi-oncesi-ankara-valiliginden-yasak-karari-591372/

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur