Lisede istismarı ortaya çıkaran öğretmene soruşturma açıldı, tacizci serbest bırakıldı

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Ankara’da kadın lise öğrencisinin defalarca cinsel istismara uğradığını fark eden ve gerekli yasal işlemlerin başlatılması için mücadele eden Zeynep öğretmenin görevinden uzaklaştırılmasını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu

Lisede istismarı ortaya çıkaran öğretmene soruşturma açıldı, tacizci serbest bırakıldı

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Ankara’da kadın lise öğrencisinin defalarca cinsel istismara uğradığını fark eden ve gerekli yasal işlemlerin başlatılması için mücadele eden Zeynep öğretmenin görevinden uzaklaştırılmasını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu.

Konuyla ilgili söz alan Ersoy, “Ülkemizde hemen hemen her gün bir kadın katledilmektedir. Üzülerek ifade etmeliyim ki kadın cinayetlerindeki artış ve cezasızlık politikası sonucu çocuk ve kadına yönelik istismar vakalarında artışlar yaşanmaktadır. Uygulanması gereken İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Türkiye’de etkin bir biçimde uygulanmadığı için bu istismar ve ölümlere bir yenisi eklenmeye devam edecektir” dedi.

Ersoy sözlerine şöyle devam etti:

Bakın Ankara’da kadın bir lise öğrencisi istismara uğruyor bu olayın üzerine giden ve defalarca Kaymakama, İlçe Milli Eğitim ve İl Milli Eğitim müdürlüğüne başvurup olayı şikâyet eden öğretmen görevden alınıyor. İşleyiş bu olursa kadın cinayetleri ve çocuğa ve kadına yönelik istismar vakalarında artış yaşanılması kaçınılmazdır.

“Tacizci serbest ancak öğretmene soruşturma”

Ersoy, “Okul yönetimi istismar olayını ortaya çıkaran öğretmenin derslerini elinden almış ve fiilen görevini yaptırmamıştır. Sonunda da tayin edilmesi için bakanlığa dilekçe vermiştir” dedi.

Son olarak Ersoy, “Bu ülkede kadınlara yönelik yapılan her türlü ayrımcı ve baskıcı politikaya karşı mücadele içerisinde olunarak bu sistemin işleyişinin durdurulacağını” ifade etti.

Ersoy, Selçuk’a şu soruları yöneltti:

  1. Ankara’da lise öğrencisinin istismara uğramasına ilişkin öğretmenin başvurusu üzerine Bakanlığınız tarafından yürütülen bir soruşturma var mıdır?
  2. Öğrencinin uğradığı istismarın üzerini örten okul müdürü ve öğretmenler ile ilgili soruşturma açılmış mıdır? İlgili kişileri görevden almayı düşünüyor musunuz?
  3. İlçe Milli Eğitim Müdürü, görevlendirilen müfettişler ve kaymakam hakkında istismar olayının üzerinin kapatılmaya çalışılması ve öğretmenin tehdit edilmesine dair herhangi soruşturma açılmış mıdır? İlgili kişileri görevden almayı düşünüyor musunuz?
  4. Öğretmen hakkında okul yönetimi tarafından usülsuz şekilde uygulanan cezalara ilişkin okul yönetimi ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?
  5. Öğretmenin kolluk kuvvetlerine başvuru yapması üzerine işlem yapılmamasına ilişkin ilgili kolluk kuvvetleri ile ilgili işlem yapılması için İçişleri Bakanlığı’na başvuruda bulundunuz mu?
  6. Lise öğrencisi kadının istimara uğramasına ilişkin Bakanlığınız tarafından olayın araştırılması için tarafsız bir komisyon/kurul oluşturulmuş mudur? Araştırma için bir kurul bulunmuyorsa oluşturmayı düşünüyor musunuz?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur