Libya Temsilciler Meclisi’nden Türkiye müdahalesine karşı Mısır ordusuna çağrı

Libya Temsilciler Meclisi, 13 Temmuz’da aldığı bir kararla Mısır ordusuna iki ülkenin ulusal güvenlikleri için Türkiye'nin askeri faaliyetlerine karşı Libya topraklarına müdahale etme hakkı verdi

Libya Temsilciler Meclisi’nden Türkiye müdahalesine karşı Mısır ordusuna çağrı

Ülkenin doğusunu ve güneyini kontrol eden Tobruk merkezli Libya Temsilciler Meclisi, Mısır ordusunu Türkiye’nin askeri müdahalesine karşı Libya’ya davet etti.

Libya Temsilciler Meclisi, 13 Temmuz’da aldığı bir kararla Mısır ordusuna Libya ve Mısır’ın ulusal güvenlikleri için Libya topraklarına müdahale etme hakkı veren bir karar aldı.

Karara göre Mısır ordusu eğer iki ülkenin güvenliğine karşı bir tehdit algılarsa müdahalede bulunabilecek.

Meclis, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi’nin Libya’ya müdahalede bulunabilecekleri yönündeki açıklamaları memnuniyetle karşıladıklarını belirtirken işgalci güçlerin yenilmesini ve ulusal güvenlikle birlikte bölgesel istikrarı sağlamak için iki kardeş ülke arasında uyumlu bir faaliyet yürütülmesi çağrısında bulundu.

“Türk askeri müdahalesi nedeniyle…”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İstilacılara karşı koymak Libya’nın ulusal iradesinin bağımsızlığını güvenceye alır, Libya’nın birlik ve egemenliğini korur, bununla birlikte sömürgeci istilacıların hırslarından Libya halkının zenginliğini ve kaynaklarını korur.”

Meclis, zenginliğin ve petrol gelirlerinin adil dağıtımının ve bunların silahlı milislerden korunmasının bütün Libya halkının haklı talebi olduğunu belirtti.

Açıklamada son olarak bu kararın Libya’daki Türk askeri müdahalesi nedeniyle alındığı ve işgalin ancak Arap ülkeleri arasındaki ortak çabalarla sonlandırılabileceği vurgulandı.

Sisi’nin “kırmızı çizgi”si

Haziran ayının sonunda Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, yabancı müdahalesine karşı savaşmak için kendilerini eğitip silahlandırmak üzere Libyalı aşiretlere yardım etmeye hazır olduklarını söylemişti.

Sisi 11 Temmuz’da da Mısır’ın uluslararası hukuktan doğan haklarıyla Libya’ya doğrudan müdahale hakkı olduğunu belirtmişti. Mısır, kendi sınırlarına 900 kilometre uzakta bulunan sahil kenti Sirte ile, Cufra’yı kırmızı çizgi ilan etmişti.

Şu anda sahada bir sıcak çatışma yok ancak Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni destekleyen Türkiye’nin bir müdahale hazırlığı içinde olduğu gerek Türkiye gerek Arap medyasında konuşuluyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur