Fotoğraflarla Ankara’da avukatların Savunma Direnişi

AKP ve MHP'nin “çoklu baro” düzenlemesini de içeren kanun teklifine karşı direnişi büyüten avukatlar, Valilik yasağını tanımayarak dün (3 Temmuz) Ankara Adliyesi önünü miting alanına çevirdi. Avukatlar polis saldırısına rağmen gece boyunca adliye önünde nöbetteydi. Baro başkanlarının Meclis'in Çankaya Kapısı önündeki Savunma Nöbeti ise sürüyor. Sendika.Org muhabirleri, baro başkanları ve avukatların direnişini yerinde takip etti

Fotoğraflarla Ankara’da avukatların Savunma Direnişi

#SAVUNMADİRENİYOR | ANKARA ADLİYESİ ÖNÜNDE AVUKATLARA POLİS SALDIRISI

Meclis’in Çankaya Kapısı önündeki Savunma Nöbeti 2 Temmuz’da başladı. Adalet Komisyonu’ndaki görüşmeler de baro başkanlarının nöbeti de sürüyor.

Baro başkanları polis engelini aşabilmek için CHP’li vekillerin araçlarıyla birkaç metre ötedeki nöbet alanına geçiriliyor.

Trabzon Barosu Başkanı Av. Sibel Suiçmez: “Üç kişinin dahi dinlenilmesine tahammül edilmeyen bir yapıyla karşı karşıyayız. Bunu anlamamız, kabul etmemiz mümkün değil. O yüzden 2 Temmuz’da buraya geldik. Eğer, bu görüşme yapılırken Meclis Adalet Komisyonu’nda biz bulunamayacaksak kim bulunacak? 80 baronun ve Türkiye Barolar Birliği’nin kabul etmediği bir teklif niye Meclis’e gelir? Bizi dinlemeleri için buradayız ancak kabul görmüyoruz.”

Urfa Barosu Başkanı Av. Abdullah Öncel: “Daha önce de ifade ettiğimiz gibi; direneceğiz, biat etmeyeceğiz. Baroların bölünmesine karşı mücadelemiz sürecek.”

HDP İstanbul Milletvekili Av. Züleyha Gülüm: “AKP bu baro yasası ile ‘makbul barolar’ yaratmak istiyor. Yani yargının diğer unsurlarına yaptığı gibi; hakim ve savcıları nasıl denetim altına aldıysa aynı şeyi avukatlara yönelik de yapmak istiyor.”

Bariyer önünde sohbet: Baro başkanları nöbet alanına alınmayan meslektaşlarıyla konuşuyor.

Saat 14.00’da TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşmelere yeniden başlanırken, 15.00’da bazı baro başkanları ve Türkiye’nin dört bir yanından avukatlar, Büyük Savunma Mitingi’nin yasaklanmasını protesto etmek için Ankara Adliyesi önündeydi.

Büyük Savunma Mitingi’nin Valilik kararıyla yasaklanması üzerine Ankara Adliyesi’nde toplu suç duyurusunda bulunan avukatlar adına Ankara Barosu Başkanı Av. Erinç Sağkan konuştu: “Baroları bölmeye, susturmaya yönelik teklif yasalaşırsa daha da çok olmaya devam edeceğiz.”

Açıklamanın ardından avukatlar, baro başkanlarının kapısında nöbet tuttuğu Meclis’e yürümek istedi.

Avukatlar, polis bariyerlerini kaldırdı…

 

Polis biber gazıyla karşılık verdi.

Bazı avukatlar gazdan etkilendi.

Polis saldırısının ardından: Bir avukat, adaleti simgeleyen teraziyi tuttuğu sol eli ve başı kırılmış bir Themis heykelini gösteriyor.

Saldırının ardından avukatlar adliye önünde Savunma Nöbeti başlattı.

Bahçeli’yi rahatsız eden “Gezivari” görüntüler: Savunma Nöbeti’nin forumu

BAHÇELİ’DEN AVUKATLARA TEHDİT: GEZİ BENZERİ BİR KALKIŞMAYI FİTİLLEMEYİ AKLINIZDAN GEÇİRMEYİN

Av. Fulya Dağlı: “Baro sisteminde, Avukatlık Kanunu’nda bir dizi sorun olmasına rağmen iktidarın şu anki düzenleme teklifi bunları çözmeye yönelik değil, aksine baroları yandaş ve bağımlı hale getirilmesinin bir zemin olarak karşımıza çıkıyor.”

HDP İstanbul Milletvekili Av. Oya Ersoy: “Bir tek savunmayı ele geçiremediler. Bunu yapamayacaklarına o kadar emin oldukları için parçalamaya çalışıyorlar. Karşılarındaki savunmayı bölme, bu ülkede artık yargı ve hukuksuzluk düzenine direnen bir gücü dağıtma operasyonudur bu.”

Sendika.Org (Murat Bay, Vecih Cuzdan)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur