Dardanel işçiyi fabrikaya kapattı: “İşçinin sağlığını ‘düşünen’ idare işçiyi kapalı devre sistemde çalıştıracak”

Dardanel'in Çanakkale fabrikasında çalışan işçilerde COVID-19 tespit edildi, Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul kararı doğrultusunda Çanakkale Dardanel fabrikasında çalışanlar 14 gün gözetimli karantinaya alındı. Karara göre işçiler fabrikayı 14 gün boyunca terk edemeyecek ve yurtlarda konaklayacak. Uymayan işçiye polis müdahale edecek

Dardanel işçiyi fabrikaya kapattı: “İşçinin sağlığını ‘düşünen’ idare işçiyi kapalı devre sistemde çalıştıracak”

Dardanel’in Çanakkale fabrikasında çalışan işçilerde COVID-19 tespit edildi, Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul kararı doğrultusunda Çanakkale Dardanel fabrikasında çalışanlar 14 gün gözetimli karantinaya alındı. Karara göre işçiler fabrikayı 14 gün boyunca terk edemeyecek ve yurtlarda konaklayacak.

“Yıllık izinler iptal, sağlık raporu olmayan da işbaşı yapacak”

Dardanel yönetimi yıllık izinde olanların izinlerini iptal etti. Resmi sağlık raporu olmayan işçilere de işbaşı yapmaları zorunlu tutuldu. İşçilere gönderilen mailde şu ifadeler yer aldı:

COVID temas etkisi ihtimaline karşı kişilere verilen ev izolasyonu da bu uygulama ile birlikte kaldırılmıştır ve gözetimli karantina kapsamına alınmışlardır. Bu doğrultuda 27 Temmuz 2020 Pazartesi-9 Ağustos 2020 Pazar tarihleri arasında çalışanlarımızın sadece fabrika sahasında ve belirlenecek olan konaklama yerlerinde bulunmasına izin verilmiştir. Bu uygulama İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı sonucu alındığından uyulması zorunludur. Uymayan personele yetkili merciler tarafından 3.150 TL idari para cezası uygulanacağı gibi, kolluk kuvvetleri tarafından konaklama yerlerine gelmeleri sağlanacaktır. 14 günlük süre zarfında konaklama, yemek ve servis hizmetleri şirketimiz tarafından karşılanacaktır. 27 Temmuz Pazartesi mesai çıkış saati ile birlikte personelimizin konaklama yapılacak olan yurtlara sevkleri ve yerleşim işlemlerine başlanacaktır.

İşçinin sağlığını “düşünen” Dardanel işçiyi kapalı devre sistemde çalıştıracak

Çanakkale Dardanel fabrikada görülen COVID vakaları nedeni ile “gözetimli karantina” uygulamasına başladı ve “Kapalı Devre Çalışma Sistemi” adı altında gerçekleşecek süreçle ilgili şunları kaydetti:

Farklı kurum, kuruluş ve sektörlerde uygulanan bu tedbirlerle amacımız; çalışanlarımızın ve yakınlarının sağlığını korumak, bölgemizde sürdürülen pandemi mücadelesine en üst düzeyde destek sunmaktır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur