CHP’li ve HDP’li belediyeler havai fişek kullanımına son veriyor: “Bizim zevkimiz için hiçbir canlının ölümüne izin veremezdik”

CHP’li İzmir, Edirne, Bakırköy, Kadıköy, Küçükçekmece, Kartal, Datça, Fındıklı belediyeleri ve HDP’li Kars Belediyesi peş peşe yaptıkları açıklamalarla bundan sonraki kutlamalarda havai fişek kullanmayacaklarını duyurdu

CHP’li ve HDP’li belediyeler havai fişek kullanımına son veriyor: “Bizim zevkimiz için hiçbir canlının ölümüne izin veremezdik”

CHP’li ve HDP’li pek çok belediye Sakarya’da çok sayıda işçinin yaşamını yitirdiği havai fişek fabrikası patlamasının ardından sonlandırdıklarını ilan etti. Resmi kutlamalarda havai fişek kullanılan gösteriler daha önce de doğal hayata zarar verdiği ve rahatsız edici bir şatafat sembolü için eleştirilere konu oluyordu.

CHP’li İzmir, Edirne, Bakırköy, Kadıköy, Küçükçekmece, Kartal, Datça, Fındıklı belediyeleri ve HDP’li Kars Belediyesi peş peşe yaptıkları açıklamalarla bundan sonraki kutlamalarda havai fişek kullanmayacaklarını duyurdu.

Bakırköy Belediyesi ise ilçe genelinde havai fişek kullanımının yasaklandığını duyurdu.

“Üretiminden gösterisine kadar…”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bizler kutlamalarımızı tüm görkemiyle sürdüreceğiz. Ancak 5 dakikalık bir gösterinin bize vereceği keyif yüzünden canlıların ölmesine, insanların zehir solumasına, havamızın, suyumuzun ve toprağımızın kirlenmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Sakarya’daki patlamanın ardından durumun gözden geçirildiğini dile getiren Soyer, “Üretiminden gösterisine kadar her yanıyla yaşama zarar veren bu eğlence biçiminden İzmir’de derhal uzaklaşılması gerektiğini düşünüyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bundan sonra etkinliklerinde havai fişek kullanmayacağını buradan ilan ediyorum. İzmirli hemşehrilerimin yaşama verdiği kıymeti çok iyi bildiğimden bu konuda benim destekleyeceklerinden şüphe duymuyorum” dedi.

“Kullanmadık, eleştirdik, kullanmayacağız”

HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen de etkinliklerinde havai fişek kullanmayacaklarını duyururken “Kullanmadık, kullanılmasını eleştirdik, kullanmayacağımızı ifade ettik. Bizim zevkimiz için hiçbir canlının ölümüne izin veremezdik” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur