CHP’de kurultaya doğru: Kılıçdaroğlu konuşması ve listesiyle iktidarı işaret edecek, Atıcı ve Cihaner sol eleştirileriyle zorlayacak

CHP'de 37. Kurultay için geri sayım başladı. Gözler Kılıçdaroğlu'nun "İlk Hedefler Beyannamesi"ni andıracağı söylenen iktidar perspektifli konuşmasında ve 70 kişilik anahtar listesinde olacak. Genel başkanlığa aday olan Aytuğ Atıcı ve İlhan Cihaner'in ise hem mevcut yönetime eleştirileri hem de yeterli imzayı toplayıp toplayamayacağı izlenecek

CHP’de kurultaya doğru: Kılıçdaroğlu konuşması ve listesiyle iktidarı işaret edecek, Atıcı ve Cihaner sol eleştirileriyle zorlayacak

CHP’nin 28-29 Mart’ta yapmayı planladığı ancak koronavirüs pandemisi nedeniyle 25-26 Temmuz’a ertelediği 37. Olağan Kurultayı için geri sayım başladı.

CHP’yi olağan şartlarda 2023’te yapılması öngörülen genel seçimlere taşıyacak yönetim mekanizmalarının belirleneceği kurultaya “İktidar Kurultayı” adı verildi.

Pandemi gölgesinde seyircisiz kurultay

37. Kurultay’da, geçmiş deneyimlerden farklı olarak pandemi tedbirleri olacak.

Kurultay salonunda sosyal mesafe kurallarına göre 2 bin kişilik bir düzenleme yapılacak. Bin 357 doğal delege, onursal başkanlar, belediye başkanları ve parti görevlileri dışında salona kimse alınmayacak. Parti Meclisi adayları ve danışmanlar için alanın dışında çadırlar kurulacak ve dev ekranlar yerleştirilecek.

Divan başkanlığı içinse “Topuklu Efe” olarak adlandırılan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun adı dillendiriliyor.

“İlk Hedefler Beyannamesi”ni andıran iktidar perspektifli bir konuşma

Kurultayda gözler, görev başında 10 yılı dolduran ve 6. kez aday olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yapacağı konuşmaya ve hazırlayacağı anahtar listeye çevrildi.

Genel merkez kaynakları, Kılıçdaroğlu’nun konuşması için Demokrat Parti iktidarının son döneminde, 12 Ocak 1959 tarihli 14. Kurultay’da ilan edilen ve 60’lı, 70’li yıllara etki etmesiyle CHP tarihinde büyük önem taşıyan “İlk Hedefler Beyannamesi”ni örnek gösteriyor.

Kılıçdaroğlu’nun, ülkedeki tüm anti-demokratik yasaların, yöntemlerin ve uygulamaların kaldırılması iddiası ile başlayan ve ardından somut hedefler sıralanan “İlk Hedefler Beyannamesi”ne benzer bir biçimde CHP iktidarında yapılacakları somut biçimde dillendirmesi bekleniyor.

Parti Meclisi için 70 kişilik anahtar liste

CHP’de 60 kişilik Parti Meclisi’nin 8 ismi, genel merkez tarafından belirlenen Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu’ndan geliyor.

Geriye kalan 52 kişilik kontenjan içinse Kılıçdaroğlu’nun 70 kişilik bir anahtar liste çıkardığı belirtiliyor.

Kılıçdaroğlu’nun listesini hem partiye seçim kazandırmak üzere sahada etkili olabilecek hem de listenin delinme olasılığını en aza düşürmek üzere farklı eğilimlerdeki isimlerden oluşturması bekleniyor.

Atıcı: “CHP kendi öz gücüyle yükselmeli”

Kurultay için başkan adaylığını ilk duyuran Mersin eski Milletvekili Aytuğ Atıcı oldu.

“Reform Hareketi Manifestosu” başlıklı bir metinle kurultay yolunu tutan Atıcı, Birgün’e yaptığı açıklamada parti içi demokrasi kanallarını geliştirecek bir reforma kapı kapalıyken ülke için bir reform beklentisinin gerçekçi olmadığını savundu.

CHP yönetiminin ittifak politikasının kazanımlar getirdiğini ancak parti oylarında düşüşe neden olduğuna dikkat çeken Atıcı şöyle konuştu:

İttifaklar geçici de olsa güç sağlamışken CHP tabanının tek başına iktidar olma umudu ortadan kalkıyor. AKP eriyor ama oradan seken oylar bize değil, başka muhafazakar yerlere gidiyor. CHP ittifaklar için kendi özünden bir şeyler kaybederse, Türkiye’de sosyal demokratlar için parti boşluğu ortaya çıkar. Bu nedenle biz CHP’nin kendi öz gücüyle yükselmesini talep ediyoruz.

Hedef kitle için partiye sıkı sıkıya bağlı olmayan seçmenleri belirleyen Atıcı, mahallelerde her 400 seçmen için bir öbek oluşturarak örgütlenme çalışması önerdi.

Reform Hareketi Manifestosu için tıklayın.

Cihaner’den “Ne derler” ve siyasetsizlik sarmalından çıkış çağrısı

CHP’nin bir önceki kurultayında aday göstermese de bir bildiri ile ilk defa sahne alan “Gelecek İçin Biz” grubu da İlhan Cihaner’i aday gösterdi. Cihaner, 23 Şubat sabahı bir basın toplantısı ile başkan adaylığını duyuracak.

Gelecek İçin Biz’in internet sitesinde yer alan “37. Kurultay’a Giderken” başlıklı metinde halkın çaresizliğine çare, seçeneksizliğine seçenek, güvensizliğine güven, umutsuzluğuna umut olacak, demokrasiyi, barışı, eşitliği ve özgürlüğü savunacak bir siyaset ihtiyacına vurgu yapıldı.

Metinde şu ifadeler yer aldı:

Bugün yaşadığımız derinlikli ekonomik, toplumsal ve siyasal krizlerin nedeni olan sağ politikalarla üretken bir gelecek inşa edilemez. Gezi’de, Adalet Yürüyüşü’nde, Hayır kampanyasında, yerel seçimlerde halkın taşıdığı değişim umudunu bu politikalarla gerçeğe dönüştüremeyiz!

Geleceği, eskimiş siyasi figürler ve politikalar ile inşa edemeyiz. İçine düştüğümüz “ne derler” ve “siyasetsizlik” sarmalından ancak “ötekilerin” umudunu örgütleyebilecek yeni ve dinamik bir siyaset anlayışıyla çıkabiliriz.

Bizler demokratik bir CHP olmadan demokratik bir Türkiye’nin kurulamayacağını ısrarla savunuyoruz. Partimizin gençlerin, kadınların, yoksulların, işsizlerin, halkın bütün ezilen kesimlerinin sesi olmasını istiyoruz. Tam da bu nedenle “CHP için demokrasi, Türkiye için demokrasi” diyoruz!

Gelecek İçin Biz’in metni için tıklayın.

Atıcı ve Cihaner ‘delegeye baskı’yı aşabilecek mi?

Atıcı ve Cihaner adaylıklarını ilan etseler de aday olmaları henüz kesin değil.

Parti tüzüğüne göre genel başkan adaylığı için delegelerin %5’inin imzasının alınması gerek, ki bu da 67 delegeye tekabül ediyor.

Genel merkezin, il ve ilçe kongrelerinde kendi belirlediği isimlerin dışındaki adayların önünü kesmek üzere delegelere baskı yaptığı düşünüldüğünde gerek Atıcı gerekse Cihaner’in yeterli imza toplayıp toplayamayacağı kurultay günü netleşecek.

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur