Büyükşehir belediyelerinin AVM yetkilerine tırpan

Büyükşehir belediyelerinin AVM’lere ruhsat ve belge verme, değiştirme ve yenileme yetkisi sınırlandırıldı. Konut sayısı işyeri sayısından fazla olan karma projelerde yetki ilçe belediyelerine verildi

Büyükşehir belediyelerinin AVM yetkilerine tırpan

Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Alışveriş Merkezleri (AVM) Merkezi Yönetmeliği’nde önemli bir değişikliğe gidildi.

Yönetmeliğin eski halinde AVM’lere yapı ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi, işyeri açma ve çalışma ruhsatını verme, değiştirme ve yenileme yetkisi büyükşehir olan yerlerde büyükşehir belediyesinde; diğer yerlerde belediye sınırları ve mücavir alanlar içindeki ilgili belediyelerde, belediye sınırları ve mücavir alanlar dışında ise il özel idarelerinde idi.

Değişiklik ile birlikte konut sayısı işyeri sayısından fazla olan karma projelerde yapı ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi, işyeri açma ve çalışma ruhsatını verme, değiştirme ve yenileme yetkisi büyükşehir belediyelerinden alınarak ilçe belediyelerine verildi.

Kararın, sadece kaybedilen büyükşehir belediyelerinin yetkilerini tırpanlamayı sürdürmeyi mi hedeflediği, yoksa ruhsat ve belge alamayan yandaş AVM girişimcilerinin işinin görmeyi de mi amaçladığı henüz belirsiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur