AKP-MHP’den İBB Meclisi’nde U dönüşü: Kenter Tiyatrosu’nun satın alımına karşı çıktılar!

Yıldız Kenter Tiyatrosu’nun İBB bünyesine alınması için hazırlanan teklife üç komisyonda “evet” diyen AKP ve MHP grupları, belediye meclisinde “hayır” dedi

AKP-MHP’den İBB Meclisi’nde U dönüşü: Kenter Tiyatrosu’nun satın alımına karşı çıktılar!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter’in cenaze töreninde İstanbul’un tarihi kültür varlıklarından Yıldız Kenter Tiyatrosu’nun belediye bünyesine geçirilmesi sözü vermesi üzerine Şehir Tiyatroları Müdürlüğü 4 Mart’ta İBB Başkanlığı’na bir yazı yazarak işlemleri başlattı.

Şehir Tiyatroları Müdürlüğü, Kenter kardeşler tarafından kurulan tiyatronun Türkiye’de tiyatroyla özdeşleşen mekanların başında olduğunu, çok sayıda tiyatro sanatçısının yetişmesini sağladığını, tiyatronun varlığını sürdürmesinin İstanbul’un kültür ve sanat hayatı için önem taşıdığını belirtti.

Üç komisyonda ‘evet’ diyen AKP-MHP mecliste ‘hayır’ dedi

Şehir Tiyatroları’nın talebi ve İBB Başkanlığı’nın onayı ile İBB Emlak Müdürlüğü bir teklif hazırladı. Kenter Sinemacılık Tiyatroculuk AŞ’ye ait taşınmazın satın alımını içeren teklif belediye meclisinin Hukuk, Altyapı-Mesken-Emlak ve Kültür-Sanat komisyonlarında incelendi. Komisyonların hazırladığı ortak raporda da satın alım işlemi uygun bulundu.

Komisyonların ortak raporu, belediye meclisinin dünkü (17 Temmuz) oturumunda gündeme alındı ancak oylama öncesi AKP ve MHP grupları raporu komisyonlara iade etme kararı aldırdı.

“Bu bir intikam hareketidir”

Teklife komisyonlarda “evet” diyen AKP ve MHP gruplarının mecliste geri adım atmasına tepki gösteren İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, “Bu tam bir intikam hareketidir. Uzun süre konuşulmuş, sonuca bağlanmış. AKP için İstanbul’un önceliği diye bir şey yok. Onların siyasetinin önceliği var” dedi.

Hukuk Komisyonu’nun AKP’li başkanı Muhammed Kaynar ise teklifle ilgili teknik sıkıntılar olduğunu iddia ederek yeniden inceleme istedikleri için bu kararı aldıklarını ileri sürdü.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur