Üniversiteliler sokaktan seslendi: “Yaşamı tırnaklarımızla, cüretimizle kazanacağız!”

Öğrenci Kolektifleri İstanbul sokaklarında pandemi koşullarında AKP faşizminin hayatlarımıza nasıl bulaştığını ve hayatlarımızda nasıl yayıldığını yayıldığını anlattı

Üniversiteliler sokaktan seslendi: “Yaşamı tırnaklarımızla, cüretimizle kazanacağız!”

Üniversiteliler bugün (10 Haziran 2020) İstanbul sokaklarında yaptıkları konuşmalar ile pandemi sürecinde AKP ve kapitalistlerden nasıl etkilendiğini anlattı.

Üniversiteliler, halkın yaşamına COVID-19’dan daha fazla zarar veren AKP ve sermayenin hayatlarımıza nasıl bulaştığını anlatarak, işsizliğe, yoksulluğa, şiddete ve sömürüye mahkum edilen herkesi, AKP ve kapitalizmi yıkmak için mücadele etmeye çağırdı.

Vapur’da yurttaşlara seslenen üniversiteler açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Herkese merhaba, bizler üniversiteliler olarak bugün pandemi koşullarında AKP ve faşizminin hayatlarımıza nasıl bulaştığını anlatmak için buradayız.

Pandeminin ilk günlerinden itibaren kendi yandaşları ve patronlar hariç herkese tatlı bir hayal üreten AKP, hayatlarını sığdıracak evleri dahi olmayan biz gençlere, evlerinin kirasını ödemek için koronayla iş arkadaşlığı yapmak zorunda olan işçilere, evde kalabilse dahi hayatta kalamayan kadınlara kameralar karşında yalan söylemeye devam ediyor.

TÜİK başkanlarını görevden alan manipüle edilmiş işsizlik ve istihdam rakamlarıyla işsizliğin düşmüş olduğunu iddia eden AKP her gün yarattığı sahte gündemlerle yoksulluk karanlığını yalancı güneşlerle örtmek istiyor.

Her gün artan ve dindirilemeyen isyanı bastıramayan AKP polisiyle, bekçisiyle saldırmaya devam ediyor sokakta, meydanda, kampüste her yerde söylüyoruz bu abluka dağıtılacak.

Bizler Covid’in hastalık; AKP ve kapitalizmin virüs olduğunu biliyoruz. Ama onlar da bilsinler ki; evde kalamayan işçilerin, nefes alamayanların, geleceği ellerinden çalınmak istenen gençliğin, evde, sokakta her yerde katledilen kadınların sesini her yere taşıyacağız.

Onlar bırakmadılar biz yaşayalım ama bizler yaşamı tırnaklarımızla, cüretimizle, mücadelemizle kazanacağız.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur