TSK’den Kobanê’de hava saldırısı: Üç kadın yaşamını yitirdi

TSK’ye ait silahlı insansız hava araçlarının, Kobanê’deki bir eve yönelik saldırısı sonucu Rojava’daki kadın örgütleri konfederasyonu Kongreya Star Fırat Bölge Koordinasyonu üyesi Zehra Berkel ile Emine Veysi ve Mizgin Halil yaşamını yitirdi

TSK’den Kobanê’de hava saldırısı: Üç kadın yaşamını yitirdi

TSK’ye ait silahlı insansız hava araçları, dün (23 Haziran) Suriye’nin kuzeyindeki Kobanê’te bağlı Helincê köyünü bombaladı.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, köydeki bir evin hedef alındığı saldırıda üç kadın yaşamını yitirdi.

Yaşamını yitirenlerin Rojava’daki kadın örgütleri konfederasyonu Kongreya Star’ın Fırat Bölge Koordinasyonu üyesi Zehra Berkel ile Emine Veysi ve Hebûn Mela Halil olduğu kaydedildi.

Mazlum Abdi’den ABD ve Rusya’ya çağrı

YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Genel Komutanı Mazlum Abdi, hava saldırısına ilişkin Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Türkiye, uluslararası hukuku ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından desteklenen ve bölgemize yönelik Türk saldırılarının durdurulması şartlarını içeren 17 Ekim ve 22 Ekim anlaşmalarını ihlal etmeye devam ediyor” dedi.

Türk ihlallerini ve etnik temizlik politikalarını durdurmanın, Ekim anlaşmaları ve uluslararası hukuk çerçevesinde ABD ve Rusya’nın sorumluluğu ve görevi olduğunu” belirten Abdi, şöyle devam etti:

2015 yılında 271 çocuk, kadın ve yaşlının öldürüldüğü katliamın beşinci yıl dönümü öncesinde kadın eylemcilere yönelik suikast, Kobanê ve Helincê köyündeki sivilleri hedeflemek, Kürtlere karşı katliam politikalarının bir devamıdır.

 Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur