Söğütlüçeşme’ye gar görünümlü AVM kuracak şirket “tanıdık” çıktı

İstanbul’un en kıymetli bölgelerinden biri olan Kadıköy Söğütlüçeşme’deki Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları A.Ş. (TCDD) arazisine AVM kuracak firmanın yönetim kurulunun AKP'ye yakın isimler olduğu anlaşıldı

Söğütlüçeşme’ye gar görünümlü AVM kuracak şirket “tanıdık” çıktı

İstanbul’un en kıymetli bölgelerinden biri olan Kadıköy Söğütlüçeşme’deki Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları A.Ş. (TCDD) arazisine AVM kuracak firmanın yönetim kurulunun AKP’ye yakın isimler olduğu anlaşıldı.

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre TCDD, Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi için, Fıratcan İnşaat Turizm ve Ticaret A.Ş. ile el sıkıştı. Anlaşmanın süresi 29 yıl olarak belirlenirken, projenin maliyeti ise 193 milyon 794 bin lira olarak açıklandı. Söz konusu şirket, 4 yıllık yapım sürecinde TCDD’ye aylık 32 bin 315 TL kira verecek. Bu bedel proje tamamlandıktan sonra ise 25 yıllık işletme süreci için aylık 161 bin 574 TL olarak belirlendi.

Fıratcan İnşaat’taki “tanıdık” isimler ise şöyle:

6 Ağustos 2004’te kurulan iki milyon TL sermayeli şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Özçelik. Özçelik, Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Devlet Denetleme Kurulu (DDK) Üyesi Abdurrahman Özçelik’in oğlu. Baba Özçelik bu göreve, 2012’de eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından getirilmişti.

Fıratcan İnşaat’ın 25 Mart 2019 tarihine kadar Yönetim Kurulu Başkanı Celal Demirtaş’tı. Celal Demirtaş’ın kardeşinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda “Bakan Yardımcısı” olan Mücahit Demirtaş olması dikkat çekti. Celal Demirtaş, aynı zamanda Reyhan İnşaat’ın sahibi.

Şirketin eski “yetkilileri” arasında 17/25 Aralık sürecinde gözaltına alınan iş insanı Osman Ağca da bulunuyor. İTO kayıtlarına göre Ağca’nın görevi, 29 Nisan 2014’te sona erdi.

Gar görünümlü AVM’ye izin

13. İdare Mahkemesi, 8 Mayıs’ta megakentin en kıymetli bölgelerinden biri olan Söğütlüçeşme’yi gar görünümlü AVM’ye çevirecek imar planlarının yürütmesini durdurmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın karara itirazı üzerine üst mahkeme 2 Haziran’da 193 milyonluk proje için verilen yürütmeyi durdurma kararını kaldırmıştı. Böylece alana gar gönümlü AVM yapılmasının önü açılmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur