SES Hatay: Kentteki vaka sayıları artıyor, hiç normal günlerden geçmiyoruz!

SES Hatay Şubesi, “normalleşme” süreciyle birlikte kentte vaka sayılarının arttığına dikkat çekti; özellikle yurtdışından gelen vatandaşların karantinaya alınmadığını belirterek “Vaka sayılarındaki artış göz önünde bulundurularak gelen kişilerin 14 gün boyunca karantinaya alınması zorunluluktur” dedi

SES Hatay: Kentteki vaka sayıları artıyor, hiç normal günlerden geçmiyoruz!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Hatay Şubesi, kentte artan koronavirüs (COVID-19) vakalarına ilişkin dün (9 Haziran) açıklama yaptı.

SUUDİ ARABİSTAN’DAN DÖNEN YOLCULARA KARANTİNA UYGULANMADI, ANTAKYA’DA VAKA SAYISI 22’Yİ BULDU

SES Hatay Yönetim Kurulu adına SES Hatay Şube Eş Başkanı Meryem Avcı tarafından yapılan açıklamada, “Salgın devam ediyor, Türkiye henüz ilk dalgayı tam olarak atlatamamışken kamuoyunda adına ‘normalleşme’ denilen hızlı bir süreci yaşıyor” denildi.

Kısıtlamaların “normalleşme” adı altında sosyal mesafe ve maskeye indirgendiğini, halk sağlığının ekonomik çıkarlara kurban edildiğini belirten Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

Son günlerde aldığımız bilgiler ve basına yansıyan haberler sonucu ilimizde COVID-19 vaka sayısında ciddi bir artış olduğunu gözlemlemekteyiz. Aldığımız bilgiler vakaların çoğunun genç olduğunu, bir kısmının evde karantinaya alındığını gösteriyor.

“Yurtdışından gelen vatandaşlar karantinaya alınmıyor”

Hatay’da vaka sayısındaki artışın nedenlerinden birinin, yurtdışından gelen temaslı vatandaşların karantinaya alınmaması olduğunu belirten Avcı, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

Bilindiği gibi ilimizde birçok vatandaş geçimini sağlamak için yurtdışında çalışmaktadır. Normalleşme süreci nedeniyle Suudi Arabistan’dan gelen uçak yolcularına karantina uygulanmaması sonucu son 5 günde vaka sayısında ciddi bir artış olmuştur. Normalleşme ile beraber açılan uçak seferleri farklı ülkelerden ilimize daha fazla vatandaşımızın gelmesinin önünü açmaktadır. Vaka sayılarındaki artış göz önünde bulundurularak gelen kişilerin 14 gün boyunca karantinaya alınması zorunluluktur.

“Kısıtlamaların tüm ülkede serbestleştirilmesi kaygı uyandırıcı”

Meryem Avcı, son bir haftadır yaşanan “normalleşme” sürecinin toplum sağlığı gözetilerek mi yoksa ekonomik krize karşı halkın sağlığı tehlikeye atılarak mı başlatıldığının akıllarda soru işareti uyandırdığını kaydetti.

Avcı, sözlerini şöyle sonlandırdı:

Tüm ülkeye yayılmış ve her ilde ve bölgede farklı dinamiklerle ve sayılarla seyreden salgında kısıtlamaların tüm ülkede serbestleştirilmesi kaygı uyandırmaktadır. Biz vatandaşın pandemi tedbirlerine uymasını talep etmenin yetmeyeceğini, yaşamın her alanının ve anının pandemi tedbirlerine göre planlanması ve topluma hem örnek hem de yol gösterici olunması gerektiğini düşünüyoruz. Alınacak tedbirlerin ayrım yapılmadan insan odaklı olması ve toplumun sağlığı başta olmak üzere bütün insani ekonomik ve sosyal gereksinimlerinin sosyal devlet anlayışıyla karşılanacağı adımları içermesi gerektiğini ısrarla vurguluyoruz.

Sendika.Org/Antakya

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur