ÖHD’den İnfaz Yasası’nın iptal başvurusu için CHP’ye çağrı

ÖHD Eş Genel Başkanı Ayşe Acinikli, İnfaz Yasası'nın iptal başvurusu için CHP’ye çağrıda bulundu

ÖHD’den İnfaz Yasası’nın iptal başvurusu için CHP’ye çağrı

İnfaz Yasası’nın esastan iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurusu süresi 15 Haziran’da sona eriyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) usulden iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesine (AYM) götürdü. AYM, CHP’nin başvurusunu değerlendirerek başvurunun kabul edilebilir olduğuna karar verdi ve başvuruyu usulen değerlendirme kararı verdi.

CHP düzenlemenin esastan iptal edilmesi için AYM’ye başvuracağını açıkladı. 26 Mayıs tarihinde yapılan açıklamada düzenlemenin esastan iptali için AYM’ye başvurmak için tüm hazırlıkların tamamlandığı ve bayramdan sonra AYM’ye başvurulacağı açıklansa da henüz bir başvuru yapılmış değil.

Mezopotamya Haber Ajansı’ndan Erdoğan Alayumat’ın haberine göre Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Eş Genel Başkanı Ayşe Acinikli CHP’ye çağrıda bulundu.

Acinikli, düzenlemenin Meclis’te görüşüldüğü sırada CHP’nin tavrının umut verici olduğunu ancak AYM’ye itiraz için bu kadar ağır hareket etmesinin umutları kırdığını söyledi.

Muhalefet partilerinin ‘eşitlik ilkesi’ne aykırı olduğu gerekçesi ile düzenlemeye karşı çıktığını hatırlatan Acinikli, kanun değişikliğine ilişkin CHP’nin AYM’ye gideceğini açıkladığını ancak henüz bir başvurunun yapılmadığına dikkat çekti.

Başvurunun halen yapılmamış olmasının birçok nedeninin olabileceğini dile getiren Acinikli, ancak gerekli hazırlıkların bir an önce tamamlanıp başvurunun yapılmasını umduklarını ifade etti. Devletin affetme yetkisinin olmadığı alanlarda fiili bir yetki kullanıldığını söyleyen Acinikli şöyle konuştu:

Devletin siyasi suçlar kapsamına giren suçları affetme yetkisi vardı. Fakat belli kesimleri mağdur eden suçlar açısından devletin affetme yetkisi olmadığı gibi bu suçların mağdurları açısından daha fazla mağdur olma durumu gelişebiliyor. Elbette konu kadın katillerine, çocuk istismarcılarına geldiğinde durum daha da hassaslaşıyor. Fakat buradaki temel uğraş ve amaç siyasi suçların kapsam içerisine alınmasıdır. İktidar, siyasi suçları bu kapsama almak yerine çok daha kötü düzenlemeleri hayata geçirmek istiyor. Örneğin 14 yaş ve üstü çocuklardan tecavüzcü ile evlendirme için hazırlanan yasa tasarısı medyaya yansıdı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur